sobota, grudzień 09, 2023
Follow Us
środa, 23 maj 2012 14:03

Oszustwo nigeryjskie w Świdniku Wyróżniony

Napisane przez policja.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Trzeba uważać na niektóre mail-e Trzeba uważać na niektóre mail-e fot. sxc.hu

Ponad 30 tysięcy złotych stracił 32-letni mężczyzna, który padł ofiarą tzw. „oszustwa nigeryjskiego". Autor przesłanego mailem listu twierdził, że mężczyzna odziedziczył ogromny spadek po kuzynie z Malezji, a jego odzyskanie jest na wyciągnięcie ręki. Niestety, cała akcja skończyła się utratą dużej ilości pieniędzy, o czym mężczyzna zawiadomił świdnicką policję.

Policjanci ze świdnickiej komendy 22 maja otrzymali nietypowe zgłoszenie. Mieszkaniec jednej z miejscowości oświadczył, że padł ofiarą niecodziennego oszustwa.

Mężczyzna w lutym otrzymał wiadomość e-mail, której autor przedstawił się jako adwokat i przedstawiciel prawny nieżyjącego już mieszkańca Malezji. Ten ostatni był rzekomym krewnym 32-latka. Z listu wynikało, że zmarły pozostawił po sobie ogromny spadek liczący około 13 milionów dolarów. Autor listu zaproponował Polakowi pomoc prawną w zdobyciu tych pieniędzy, które miały być dosłownie na wyciągnięcie ręki. Aby być autentycznym, rzekomy adwokat przesłał mailem 32-latkowi szereg dokumentów w języku angielskim, potwierdzających fakt, że to właśnie Polak jest prawowitym spadkobiercą zmarłego obywatela Malezji.

Z korespondencji „adwokata" wynikało, że aby zdobyć spadek należy założyć konto w banku w Malezji i wpłacić na nie 10 tysięcy dolarów. Mężczyzna wykonał polecenie, wpłacając ponad 30 tysięcy złotych na podane konto. Z treści następnego maila wynikało, że transfer pieniędzy ze spadku na jego konto w Polsce został zablokowany do wyjaśnienia przez organizację kontrolującą przepływ pieniędzy pod kątem ich pochodzenia. W rezultacie, zaszła konieczność wpłacenia jeszcze kolejnych 10 tysięcy dolarów, by przebrnąć przez tę kontrolę. Zniecierpliwiony tymi procedurami mężczyzna w końcu uświadomił sobie, że został oszukany. Spadek okazał się fikcją. Prawdziwa jednak była utrata ponad 30 tysięcy złotych.

Sprawę oszustwa prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku. Jednocześnie policjanci apelują o ostrożność i zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do osób, które informują nas o wielkiej wygranej bądź dużym spadku.

„Oszustwo nigeryjskie" polega na wciągnięciu ofiary w grę psychologiczną poprzez wysyłanie e-maili. Oszuści tworzą fikcyjne opowieści, w których proponują duże sumy pieniędzy. Jednak w rzeczywistości chcą wyłudzić pieniądze. Listy pisane są najczęściej słabą angielszczyzną lub tłumaczone przez translatory internetowe na język polski.

Pierwszy kontakt z wytypowaną ofiarą ma sprawiać u potencjalnej ofiary wrażenie zupełnie przypadkowego. Może to być „przypadkowe" spotkanie z osobą, która twierdzi, że nosi takie same nazwisko jak ofiara (bądź nazwisko panieńskie matki ofiary) lub zna kogoś kto mógł należeć do rodziny ofiary, którą rozdzieliły burzliwe losy. Scenariuszy może być wiele. Chodzi o to, by w pamięci ofiary utkwił fakt, że gdzieś za granicą żyje ktoś, kto należy do jej rodziny.

Najprawdopodobniej w takiej już chwili oszuści zamieszczają taki kontakt w swojej bazie danych potencjalnych ofiar. Teraz śledzą wszystkie informacje, które mogą świadczyć o nagłej śmierci osoby o takim samym nazwisku jak potencjalna wytypowana ofiara oszustwa.

Następnie przestępca kontaktuje się z ofiarą najczęściej wykorzystując do tego pocztę elektroniczną, rzadziej telefonicznie. W korespondencji informuje potencjalną ofiarę, że jest jedynym żyjącym spadkobiercą dalekiego krewnego, który niedawno stracił życie i nie pozostawił potomstwa, a w testamencie swój ogromny majątek postanowił przekazać jedynemu mu znanemu krewnemu, czyli wytypowanej już ofierze oszustwa. Fortunę, jaką odziedziczyła ofiara, może podjąć z banku po dopełnieniu kilku formalności i opłaceniu różnych należności, które jednak są niczym w porównaniu z olbrzymim spadkiem. Ofiara zaczyna na polecenie oszusta finansowanie kolejnych wydatków, jakie muszą być poczynione by sfinalizować przelew majątku na konto „spadkobiercy".

W stale napływającej korespondencji ofiara dowiaduje się, że musi opłacić procedurę wystawienia certyfikatów przez bank, poświadczających, że pieniądze nie pochodzą z nielegalnego źródła. Jak w przypadku innych oszustw nigeryjskich, oszuści uwiarygodniają całą historię przesyłając pocztą elektroniczną spreparowane certyfikaty, kopie potwierdzeń przelewów, itp. Również w tym przypadku, analogicznie jak w innych odmianach oszustwa nigeryjskiego, rozpoczyna się gra na czas, która ma na celu jak najdłuższe zwodzenie ofiary i wyłudzenie jak największej ilości pieniędzy. Jest więcej niż pewne, że zamiast zyskać fortunę, ofiara sukcesywnie będzie traciła znaczne kwoty pieniędzy, dopóki nie zorientuje się, iż padła ofiarą poczynań oszusta.

{jumi [*9]}

a