niedziela, maj 22, 2022
Follow Us
poniedziałek, 21 maj 2012 14:44

Policjanci odbili porwanego 19-latka Wyróżniony

Napisane przez policja.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
To tu policjanci z Poznania znaleźli uprowadzonego 19-latka To tu policjanci z Poznania znaleźli uprowadzonego 19-latka fot. policja.pl

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu uwolnili uprowadzonego kilka dni temu 19-latka. Zatrzymano czterech mężczyzn. Operacja odbicia zakładnika została przeprowadzona niedaleko Szamotuł w województwie wielkopolskim. 

Kilkudziesięciu policjantów w nocy z niedzieli na poniedziałek 21 maja wzięło udział w operacji uwolnienia 19-latka. Chłopak, uczeń jednej z poznańskich szkół średnich, zaginął w drodze do szkoły 11 maja. Krótko potem napłynęło żądanie okupu za jego uwolnienie.

Przez kilka dni kryminalni zbierali informacje o uprowadzonym, jego otoczeniu i osobach utrzymujących z nim kontakt. Wytypowano w ten sposób krąg podejrzanych. Działanie funkcjonariuszy operacyjnych koncentrowało się na ochronie życia zakładnika i jego uwolnieniu.

Policjanci, którzy zajmowali się ta sprawą zdobyli informacje o pewnym mężczyźnie, który w przeszłości był zatrzymywany przez policję. Ów człowiek był szefem zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami samochodów. W 2007 roku usłyszał zarzuty kierowania tą grupą. Sąd skazał go na karę więzienia, lecz mężczyzna zaczął się ukrywać. Wydano za nim list gończy.

Kilka dni temu funkcjonariusze ze specjalnej grupy śledczej powołanej w Poznaniu przez Komendanta Głównego Policji natrafili na informację, że za uprowadzeniem 19-latka stoi prawdopodobnie poszukiwany listem gończym 45-letni Michał K. Szybko kryminalni ustalili skład grupy porywaczy. Okazali się nimi: Hubert N., Patryk K. i Jacek N. Wszyscy zamieszani w tę sprawę mężczyźni byli mieszkańcami kilku miejscowości leżących w okolicach Dusznik w powiecie szamotulskim.

Informacje zdobyte w trakcie dyskretnych działań operacyjnych zostały potwierdzone i przygotowano operację uwolnienia zakładnika. Zespoły realizacyjne wkroczyły równocześnie na teren kilku posesji. Na jednej z nich podczas przeszukiwania pomieszczeń gospodarczych policyjni komandosi natrafili na ukryte wejście. Jak się potem okazało, prowadziło ono do specjalnego bunkra usytuowanego pod jednym z budynków. W bunkrze znajdowało się kilka pomieszczeń. W ostatnim policjanci znaleźli 19-latka. Chłopak przetrzymywany był w specjalnej celi z okratowanym wejściem.

W tym samym czasie trwały zatrzymania podejrzanych. Wszystkie materiały dowodowe znalazły się w rękach prokuratorów z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, która wszczęła śledztwo. Za uprowadzenie dla okupu mężczyznom może grozić kara nawet 25 lat więzienia.

{jumi [*9]}

a