czwartek, kwiecień 18, 2024
Follow Us
wtorek, 01 maj 2012 11:53

Policjanci na jeziora

Napisane przez policja.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Początek sezonu żeglarskiego to także dodatkowe obowiązki dla policjantów. Jak co roku, tak i tym razem policyjne patrole wypłyną, aby strzec bezpieczeństwa wypoczywających nad wodą.

Dziś rano policjanci zwodowali łódź, która wykorzystana będzie do patrolowania Jeziora Jeziorak w nadchodzącym sezonie. Łódź hybrydowa, a więc jednostka pływająca łącząca zalety pontonu i łodzi już jutro wypłynie, aby dbać o bezpieczeństwo żeglarzy, a w sezonie letnim również tych wszystkich, którzy wypoczywają nad wodą. Policjanci dzięki wykorzystaniu sprzętu pływającego wspomagają działania straży rybackiej, WOPR-u, pogotowia wodnego, a także ścigają osoby, które podczas wypoczynku zaśmiecają brzegi jeziora. Każdego roku w trakcie burzowej, wietrznej pogody pomagają żeglarzom na jednostkach pływających dopłynąć do brzegu, a także konsekwentnie przypominają wypoczywającym o zasadach bezpieczeństwa na wodzie.

Żeglarze i motorowodniacy, a także turyści korzystający z uroków Jezioraka, mogą czuć się o wiele bezpieczniej pod okiem policjantów pełniących służbę na wodzie.

Łódź policyjna posiada silnik mocy 170 KM. Jednostka ta może zabrać na pokład do 8 osób. Posiada system lokalizacji GPS/GPRS i zintegrowany system nawigacyjny z radarem. Poza tym wyposażona jest noktowizor i kamerę termowizyjną, dzięki czemu policjanci będą mogli zauważyć człowieka z odległości 1450 m, a małej łodzi z odległości ok. 3900 m. Łódź posiada także echosondę, mapę elektroniczną Wielkich Jezior Mazurskich i radar cyfrowy o mocy 2 kW z możliwością nałożenia obrazu na mapę.

Kolejna policyjna łódź zostanie zwodowana za kilka dni. Policjanci, podobnie jak w latach ubiegłych będą sprawdzać stan trzeźwości sterników i steromotorzystów. W ubiegłym roku dla kilku z nich wakacyjna przygoda na Jeziorku zakończyła się sprawą w sądzie. Pamiętajmy o tym, wsiadając do łódki.

(KWP w Olsztynie / pt)

{jumi[*9]}

a