piątek, marzec 29, 2024
Follow Us
środa, 25 kwiecień 2012 06:50

Karta płatnicza zamiast książeczki

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Karta płatnicza zamiast książeczki www.sp39sosnowiec.szkolnastrona.pl

Elektroniczne konto dla ucznia, szkoły i rady rodziców oraz pierwszy w Polsce serwis bankowości internetowej to nowe propozycje Szkolnych Kas Oszczędności.

Są wynikiem wcześniej zapowiadanych zmian rewitalizacji programu edukacji finansowej dla uczniów. - Coraz młodsze pokolenia na co dzień korzystają z nowych technologii. Nowe Szkolne Kasy Oszczędności to wyjście naprzeciw tym oczekiwaniom. Rewitalizacja programu to element długoterminowej strategii PKO Banku Polskiego. Wprowadzane innowacje uzupełniają kompleksową ofertę Banku dopasowaną do zmieniających się wraz z wiekiem potrzeb - mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego. Wprowadzenie pakietu bezpłatnie prowadzonych kont dla uczniów, szkół i rad rodziców to jedna z najważniejszych zmian w programie modernizacji Szkolnych Kas Oszczędności. Do tej pory środki gromadzone były na wspólnej książeczce SKO szkoły, a dzieci monitorowały stan swoich oszczędności wyłącznie poprzez wpisy w papierowych książeczkach. Nowa oferta całkowicie zmienia dawne zasady. SKO proponuje pięć rodzajów kont dla trzech grup odbiorców, dzięki czemu oszczędności lokowane są na koncie dziecka, szkoły lub rady rodziców.
Do lamusa odchodzi książeczka SKO, która towarzyszyła milionom Polaków od ponad 75 lat. Teraz każdy uczeń oszczędzający w SKO otrzyma legitymację przygotowaną na wzór karty płatniczej ze swoim indywidualnym numerem konta SKO, na które można dokonać przelewu lub wpłaty z dowolnego banku lub poczty. Nowością jest powstanie serwisu internetowego skierowanego do klientów SKO. Dzięki niemu dzieci w przyjazny i bezpieczny sposób mogą zarządzać swoim kontem: podglądać stan środków, historię oszczędzania, planować oszczędności i wyliczać potencjalny zysk. Najbardziej aktywne premiowane będą specjalnymi odznakami. Zdobędą je za zakładanie skarbonek, wpłacanie pieniędzy na konto, planowanie oraz systematyczność i wytrwałość w oszczędzaniu. Charakter serwisu dostosowany jest do wieku i gustu dzieci. Wykorzystuje kolorową grafikę, dźwięki i animacje. Umożliwia personalizację poprzez wybór tapet, motywów dźwiękowych czy też wykorzystanie własnych obrazków dla zakładanych skarbonek.
Chociaż nowe SKO eliminuje potrzebę wykorzystywania gotówki, dziecko - tak jak do tej pory - może dokonywać wpłat u nauczyciela. Ze względu na bezpieczeństwo i ograniczenia prawne, wypłat można dokonać jedynie za pośrednictwem Opiekuna SKO lub rodziców. Ci ostatni posiadający konto lub rachunek oszczędnościowy w PKO Banku Polskim mogą dokonywać wpłat i wypłat z kont swoich dzieci przez serwis bankowości elektronicznej iPKO oraz przeglądać historię oszczędzania najmłodszych. SKO Konto dla Ucznia, tak jak pozostałe rodzaje kont, prowadzone jest bezpłatnie. Rodzice nie zapłacą też za inne operacje, takie jak przelew środków z konta SKO dla Ucznia w placówce czy przez internet. Do oszczędzania zachęca 5-procentowe oprocentowanie środków i tygodniowa kapitalizacja odsetek dla kwot do 2,5 tys. zł. Obecnie w programie uczestniczy 1938 szkół podstawowych i gimnazjalnych. W całej Polsce w SKO oszczędza już ponad 150 tys. uczniów i liczba ta cały czas rośnie.

{jumi [*9]}

a