środa, maj 22, 2024
Follow Us
czwartek, 19 kwiecień 2012 12:47

Uprowadzono helikopter z Narodowego

Napisane przez Komenda Stołeczna Policji
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Uprowadzono helikopter z Narodowego fot. Komenda Stołeczna Policji

Terrorysta podłożył ładunek wybuchowy w helikopterze Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a chwilę później uprowadził go z pilotem na pokładzie. Obrał kierunek Lotniska Babice, na warszawskim Bemowie, gdzie musieli awaryjnie ładować celem zatankowania statku powietrznego.

Na miejsce natychmiast przyjechali policjanci i służby ratunkowe. Po godzinnej negocjacji zatrzymali sprawcę i uwolnili zakładnika. Choć zdarzenie okazało się być tylko symulacją, wszyscy podeszli do niego bardzo profesjonalnie.

Terrorysta podłożył ładunek wybuchowy w helikopterze Lotniczego Pogotowia Ratunkowego stojącego przy Stadionie Narodowym. Chwile po tym sterroryzował bronią pilota i uprowadził statek powietrzny z zakładnikiem na pokładzie. Kierunek lotu obrali Lotnisko Babice na warszawskim Bemowie, na którym musieli awaryjnie lądować, aby zatankować.

Natychmiast na miejsce skierowano wszystkie służby ratunkowe i zarządzono ewakuacje lotniska. Dowodzenie nad całą akcją przejął insp. Krzysztof Krzyżanowski komendant rejonowy Policji Warszawa IV.

W trakcie negocjacji terrorysta żądał zatankowania helikoptera, którym chciał odlecieć w dalszą drogę. Na płytę podjechała cysterna, w której ukryli się antyterroryści. Funkcjonariusze szturmem obezwładnili napastnika i uwolnili zakładnika.

W ćwiczenia, które odbyły się na płycie lotniska, zaangażowani byli wolscy policjanci, antyterroryści, funkcjonariusze z wydziału realizacyjnego KSP, biuro operacji antyterrorystycznej, negocjatorzy oraz służby ratunkowe.

Szkolenie przeprowadzono m.in. w ramach przygotowań do zbliżających się Mistrzostw Euro 2012. Takie ćwiczenia to dobry sprawdzian umiejętności, a jednocześnie sprawdzenie gotowości, współdziałania służb i sposobu reagowania w sytuacji zagrożenia terrorystycznego.

{jumi [*9]}

a