poniedziałek, maj 16, 2022
Follow Us
poniedziałek, 16 kwiecień 2012 13:36

Prawdziwi policjanci złapali przebierańców

Napisane przez policja.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Prawdziwi policjanci złapali przebierańców www.sxc.hu

Policjanci Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji zatrzymali podejrzanych mężczyzn, którzy przedstawiali się jako funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego. Powołując się na wpływy w policji, obiecywali śląskiemu biznesmenowi korzystne rozstrzygnięcie prowadzonej wobec niego sprawy. 

Informacja o tym, że skorumpowani funkcjonariusze CBŚ deklarują za 50 tysięcy złotych załatwienie prowadzonej wobec śląskiego biznesmena sprawy karnej, postawiła na nogi policjantów Biura Spraw Wewnętrznych z Wydziału w Katowicach. Natychmiast rozpoczęły się działania weryfikujące tę informację oraz zbieranie dowodów na rzekomych policjantów. Spotkania fałszywego funkcjonariusza z biznesmenem odbywały się przez ostatni miesiąc. Już podczas tych spotkań przedsiębiorca przekazał łączną kwotę 30 tysięcy złotych, ale oszust dodatkowo, za ostatni etap załatwienia sprawy, domagał się kolejnych 20 tysięcy. Fałszywemu policjantowi tak bardzo zależało na uwiarygodnieniu się, że pokazywał biznesmenowi sfałszowane dokumenty umorzenia postępowań karnych. Na ostatnie spotkanie, na którym miała być przekazana ostatnia rata, przestępca przyprowadził dwóch swoich znajomych. Oni także przedstawili się jako funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego. Pokazali odznakę policyjną i potwierdzili, że mają możliwości wpływu na umorzenie prowadzonych przez Policję postępowań.

Wszyscy mężczyźni zostali zatrzymani. Podczas przeszukania policja znalazła sfałszowane dokumenty, odznakę policyjną i nielegalnie posiadane narkotyki. Okazało się, że żaden z zatrzymanych mężczyzn nie jest policjantem i nie pracuje w policji. Po zatrzymaniu wszyscy trafili do policyjnego aresztu. Po analizie dowodów zebranych przez policjantów Biura Spraw Wewnętrznych prokurator dwóm z zatrzymanych mężczyzn przedstawił zarzuty popełnienia przestępstwa powoływania się na wpływy w policji oraz oszustwa. Za takie przestępstwa podejrzani mogą otrzymać wyrok nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Odpowiedzą także za przestępstwa związane z fałszowaniem dokumentów i posiadaniem narkotyków. Sąd zastosował wobec nich tymczasowy areszt na 2 miesiące.

{jumi [*9]}

a