poniedziałek, maj 16, 2022
Follow Us
sobota, 07 kwiecień 2012 15:33

Czy pomógł Ci policjant?

Napisane przez policja.pl/ażj
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czy pomógł Ci policjant? fot. policja.pl

Jeśli doświadczyłeś/aś w ostatnim roku przemocy i pomógł Ci policjant, możesz go wynagrodzić głosem w plebiscycie "Policjant, który mi pomógł". Konkurs organizują Komenda Główna Policji i Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.

Procedura zgłaszania policjantów do konkursu „Policjant, który mi pomógł”, odbywa się przez cały rok z wykorzystaniem formularzy zgłoszeniowych, które bezpośrednio wpływają do Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, (ul. Korotyńskiego 13 w Warszawie). Kandydatów, zgodnie z regulaminem konkursu, zgłaszać mogą osoby indywidualne, organizacje i instytucje (z wyjątkiem Policji). Laureatów Konkursu wybiera Kapitała, w skład której wchodzą pracownicy Pogotowia „Niebieska Linia”, laureaci poprzednich edycji oraz przedstawiciel Biura Prewencji KGP. Typowanie kandydatów odbywa się na podstawie szczegółowej analizy uzasadnień zawartych w formularzach zgłoszeniowych. Liczba zgłoszeń odnoszących się do poszczególnych kandydatur stanowi tylko jedno z kryteriów oceny. Przede wszystkim pod uwagę bierze się zaangażowanie kandydatów w działania na rzecz wdrażania w środowiskach lokalnych systemowych rozwiązań w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ich doświadczenie i zaangażowanie w pomoc ofiarom dotkniętym przemocą.

Z uwagi na pozytywny odbiór społeczny inicjatywy Kierownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, Pani Renata Durda, zaproponowała organizację kolejnej, V edycji omawianego przedsięwzięcia. Przedsięwzięcie to (od pierwszej edycji) objęte zostało patronatem honorowym Komendanta Głównego Policji, a gala wręczenia nagród wpisana została w scenariusz centralnych obchodów Święta Policji.

Zgodnie z przyjętymi założeniami V edycja konkursu „Policjant, który mi pomógł” trwać będzie do 31 maja 2012 r. i ma na celu wyłonienie do wyróżnienia 5 policjantów zgodnie z powyżej wskazanymi zasadami. Zaproponowano, aby laureaci podczas tegorocznego finału otrzymywali wzorem lat minionych nagrody w postaci wypracowanej na rzecz konkursu statuetki, które również w tej edycji ufunduje Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, jak również nagrody finansowej i dyplomu przyznanego wzorem dotychczasowych edycji przez Komendanta Głównego Policji.

Od 2008 roku Biuro Prewencji KGP uczestniczy w organizacji plebiscytu „Policjant, który mi pomógł”, Inicjatorem jest Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Istota przedsięwzięcia polega na wyróżnieniu funkcjonariuszy, którzy w ocenie społecznej charakteryzują się wyjątkowym profesjonalizmem w zakresie pomocy osobom pokrzywdzonym przemocą w rodzinie.

W czterech dotychczasowych edycjach przedsięwzięcia wyróżnionych zostało łącznie 20 funkcjonariuszy reprezentujących jednostki organizacyjne Policji na terenie całego kraju. Funkcjonariusze Ci reprezentowali zarówno służbę prewencyjną, jak i kryminalną Policji. Poza wysoką oceną społeczną służby ww. policjanci posiadają wyróżniającą opinię służbową, co każdorazowo było potwierdzane stanowiskiem przełożonych i podkreślane podczas gali wręczenia nagród. W roku 2008 uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się podczas konferencji „Razem bezpieczniej”, w 2009 r. połączona została z seminarium organizowanym przez Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, natomiast w latach 2010 i 2011 obyła się podczas centralnych obchodów Święta Policji w Warszawie.

(Biuro Prewencji KGP / pt)

{jumi[*9]}

a