sobota, maj 18, 2024
Follow Us
czwartek, 29 marzec 2012 11:06

Premiera filmu edukacyjnego "Kibic"

Napisane przez policja.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kadr z filmu "Kibic" Kadr z filmu "Kibic"

W środę 28 marca w kinie „Muranów” odbyła się premiera filmu edukacyjnego pt. „Kibic”, wykonanego na zlecenie Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy przy współpracy z Wydziałem Komunikacji Społecznej KSP.

W ubiegłym roku w ramach cyklu „Nie warto ryzykować” przygotowano 3 filmy edukacyjne: „Cyberprzemoc”, „Kradzież” oraz „Niebezpieczny napój”. Tegoroczny cykl otwiera film „Kibic”. Podejmuje ważny problem bycia prawdziwym kibicem, problem niezwykle istotny, szczególnie w kontekście zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012.

- Nie po raz pierwszy zwracamy się do młodych ludzi za pośrednictwem filmu, świadczą o tym wcześniejsze filmy edukacyjne przygotowane w ramach cyklu „Nie warto ryzykować” – powiedziała Pani Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego urzędu m.st. Warszawy. Film „Kibic” ma być przestrogą, ma pobudzić do refleksji. Nie mówimy, jak młodzi ludzie mają żyć, jak mają postępować. Chcemy jednak uświadomić im, że nie warto psuć sobie życia. Życzymy im, by żadna nieprzemyślana decyzja nie zniszczyła ich przyszłości – dodała Pani dyrektor.

Czy zachowanie kibiców ma znaczenie dla zawodników? – zapytała Pani Dyrektor Piotra Świerczewskiego, wielokrotnego reprezentanta Polski w piłce nożnej.
- Można przecież kibicować i zachowywać się normalnie. Wszyscy chcemy czuć się bezpiecznie na stadionie. Ten film edukacyjny pokazuje dwie drogi: dobrą i tą, której nie polecam, bo psuje życie.

Z kolei I zastępca komendanta stołecznego Policji insp. Michał Domaradzki podkreślił, jak ważnym narzędziem edukacyjnym jest ten film.
- Serdecznie dziękuję za tę inicjatywę. Proszę o wykorzystanie tego filmu w procesie edukacyjnym – zwrócił się komendant do pedagogów zebranych na premierze. Film nie ociera się o rzeczywistość. On w niej jest osadzony. Młodzi ludzie, nie zamykajcie swojej drogi życiowej. Na stadionie najważniejsza powinna być rywalizacja sportowa, a nie żaden poboczny cel.

Zarówno policjanci, jak i urzędnicy miejscy są przekonani, że film pokaże młodym ludziom, jak istotne jest podejmowanie właściwych decyzji i będzie pomocny w nabywaniu przez nich umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych. Nie zawsze młody człowiek ma świadomość tego, że jedna zła decyzja może go kosztować utratę, czy rezygnację z czegoś, o czym zawsze marzył. Może mieć ogromny wpływ na jego dalsze życie. Zakończenie filmu ma zachęcać młodzież do zastanowienia się, co byłoby, gdyby bohater, świadkowie postąpili inaczej. Film nie jest gotową receptą, jak należy postępować. Ma być natomiast punktem wyjścia do dyskusji i podjęcia próby zastanowienia się, czy można było wybrać inną drogę.

Film trafi do wszystkich warszawskich szkół ponadgimnazjalnych wraz z opracowanym scenariuszem zajęć edukacyjnych i będzie na bieżąco wykorzystywany przez policjantów prewencji kryminalnej, strażników miejskich i pedagogów podczas spotkań z młodzieżą.

Koszt produkcji filmu to 36 tysięcy złotych.

Podczas uroczystej premiery filmu specjalne podziękowania wręczono 2 dyrektorkom szkół oraz uczniom - aktorom biorącym udział w realizacji projektu. Uroczystość uświetnił występ kwintetu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.

Dzisiejszą premierę zakończył briefing prasowy z udziałem: Ewy Gawor, dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy, Piotra Świerczewskiego, wielokrotnego reprezentanta Polski w piłce nożnej oraz rzecznika prasowego komendanta stołecznego Policji mł. insp. Macieja Karczyńskiego.

(KSP /wm)

{jumi[*9]}

Media

a