poniedziałek, maj 16, 2022
Follow Us
sobota, 24 marzec 2012 16:52

Koniec nielegalnej hurtowni środków ochrony roślin Wyróżniony

Napisane przez policja.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Koniec nielegalnej hurtowni środków ochrony roślin fot. policja.pl

Policjanci z KWP w Lublinie ujawnili nielegalną hurtownię środków ochrony roślin. Policja ustala dostawców oraz osoby zamieszane w ten nielegalny proceder.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie, analizując treści ogłoszeń internetowych adresowanych do rolników, natrafili na oferty sprzedaży środków ochrony roślin. Oferty te przyciągały kupujących z powodu niskich, atrakcyjnych cen. Jak ustalili policjanci, były to środki podrobione, a sprzedawane jako produkty markowych firm. Na etykietach opakowań znajdowały się napisy jedynie w językach obcych, stąd też rolnicy, nabywając te produkty, sądzili, że kupują towar oryginalny, który dopuszczony został do użycia poza terytorium RP.

Policjanci z KWP, wspólnie z policjantami z Komendy Powiatowej w Hrubieszowie, weszli na jedną z posesji na terenie powiatu, należącą do 54-letniego mężczyzny. Podczas przeszukania pomieszczeń ujawniono i zabezpieczono przeszło 250 kg substancji płynnych i sypkich w plastikowych opakowaniach z podrobionymi etykietami oraz hologramami. Na opakowaniach zamieszczone zostały zastrzeżone znaki towarowe renomowanych koncernów chemicznych zajmujących się wytwarzaniem środków ochrony roślin.

Śledczy szacują, iż średnio jeden kilogram gotowego produktu oferowanego przez oszustów do sprzedaży kosztował od dwustu do nawet tysiąca złotych Podkreślić należy, iż podrobione środki ochrony roślin mogą stwarzać realne niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzkiego i środowiska.

Sprawcy używali do produkcji nieznanych substancji chemicznych, nieprzebadanych pod względem szkodliwości i toksyczności. Stosowanie takich środków nie tylko nie przynosiło zamierzonych efektów, ale mogło zaszkodzić.

Na obecnym etapie nikt jeszcze nie usłyszał zarzutów. Policjanci ustalają, od jakiego czasu trwał przestępczy proceder oraz ile osób zakupiło podrobione środki. Trwa także ustalanie osób mających związek z tym przestępstwem oraz szacowanie zysków, jakie z tytułu sprzedaży mogli oni uzyskać.

By ustrzec się przed zakupem nielegalnych lub fałszywych pestycydów, należy stosować się do kilku zasad:

- Zawsze kupuj środki ochrony roślin od zaufanych dostawców!
- Unikaj ofert, które są zbyt atrakcyjne - niska cena możę świadczyć o tym, że produkty nie są oryginalne!
- Nigdy nie kupuj w handlu obwoźnym lub za pośrednictwem ogłoszeń internetowych!
- Nigdy nie kupuj pestycydów, które mają etykietę niekompletną lub jedynie w obcym języku!
- Nigdy nie kupuj środków od sprzedawcy, który odmawia wystawienia faktury!

(KWP w Lublinie / pt)

{jumi[*9]}

a