czwartek, luty 02, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 06 marzec 2012 00:01

Geldof na praskiej gali Trebbia Wyróżniony

Napisane przez Ewa Neked
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bob Geldof podczas koncertu Bob Geldof podczas koncertu

Irlandzki muzyk i działacz społeczny Bob Geldof zjawi się na XII. edycji Benefisowej Gali Trebbia. W tym roku uroczystość zaplanowana została na 11 marca w monumentalnych salach Domu Reprezentacyjnego w czeskiej Pradze. W czasie tegorocznej gali nagrodzeni zostaną nowi artyści i mecenasowie kultury – laureaci z Japonii, Niemiec, Ukrainy, Francji, Rosji, Czech i Słowacji.

Bob Geldof, twórca hitu „I don't like Mondays" zapowiedział, że przyjedzie na tegoroczną Benefisową Galę Trebbia. To nie jest jego pierwsza wizyta w Domu Reprezentacyjnym w stolicy Czech, gdzie rokrocznie odbywa się ta uroczystość. Geldof już dwa lata temu został uhonorowany Europejską Nagrodą Trebbia za działalność twórczą. Podczas tegorocznej gali Geldof wygłosi mowę o dotychczasowej 12-letniej historii Europejskich Nagród Trebbia.

Odwiedzający Pragę Bob Geldof to nie tylko muzyk, który stworzył piosenkę „I don't like Mondays", ale również dwukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla działacz społeczny. W 1985 roku zorganizował w Londynie i Filadelfii  koncerty charytatywne pod hasłem Live Aid. Udział wzięło w nich ponad 50 wykonawców -w tym takie sławy, jak Led Zeppelin, Queen, Bob Dylan, Sting, Phil Collins, Mick Jagger, Madonna, Elton John, Dawid Bowie i Tina Turner. Dzięki tej akcji zebrano ponad 100 milionów dolarów dla ofiar głodu w Afryce. W 2005 roku w 10 miastach na całym świecie Geldof razem z Bono zorganizował koncerty w ramach akcji Live 8. Ich celem było zwrócenie uwagi polityków grupy G8 na problemy, z którymi boryka się Afryka: głód, bieda, bezrobocie czy AIDS.

 

Nagrody Trebbia to europejskie wyróżnienia przekazywane rokrocznie wybranym europejskim artystom, przedsiębiorcom i mecenasom kultury. Nagrody te przyznawane są przez Międzynarodowy Komitet Nominacyjny w dwóch kategoriach: za wspieranie sztuki oraz za działalność twórczą. Nagroda została ustanowiona w 2000 roku. Trebbia obecnie ma ponad 50 laureatów z 13 państw świata, a na cele dobroczynne jak dotąd przeznaczyła ponad 7 milionów czeskich koron.

W skład Międzynarodowego Komitetu Nominacyjnego wchodzą m.in. Benke Aikell, członek honorowy, właściciel i wydawca „Prague Leaders", Eliska Coolidge-Haskova, była asystentka pięciu amerykańskich prezydentów, Klaus von Trotha, były minister nauki, badań i sztuki w Badenii-Wirtembergii oraz Miro Smolak, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Nominacyjnego Trebbia. Do 2011 roku honorowym członkiem Komitetu Nominacyjnego był Vaclav Havel.

Dotychczasowymi laureatami nagród Trebbia byli m.in. Robert Descharnes, biograf i fotograf Salvadora Dali z Francji, Daniel Libeskind, architekt z USA, Jego Wysokość Król Preah Bat Samdech Preah Boromneath Norodom Sihamoni, król Kambodży, Otakar Vávra, reżyser z Czech, a także Ronnie Wood, malarz i muzyk, członek Rolling Stones.

{jumi [*7]}

a