piątek, kwiecień 12, 2024
Follow Us
piątek, 02 marzec 2012 07:16

Nowa twarz TVP Kultura

Napisane przez TVP Kultura / Hanna Król
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nowa twarz TVP Kultura fot. sxc.hu

Nowe magazyny o książkach, koncerty promujące młode zespoły, premierowe filmy fabularne i dokumentalne znajdą się w wiosennej ramówce TVP Kultura.

W ramach cyklu "Młoda kultura" w niedziele o 15.40 widzowie zobaczą występy takich grup jak m.in. Pablopavo i Ludziki, BiFF czy Camero Cat. W ramówce pojawi się magazyn "Winda z książkami", w którym w formie luźnej rozmowy polecane będą ciekawe publikacje książkowe (emisja w poniedziałki o 17.00). Książkom poświęcony będzie też program "Czytanie to awantura" mający formułę dyskusji trzech krytyków literackich (poniedziałki 19.20).

Z okazji 60-lecia Telewizji Polskiej na antenie TVP Kultura pojawi się "Archiwizja", w której Krystyna Loska i Bogumiła Wander prezentować będą widzom "perły" z telewizyjnych archiwów. Obejrzeć będzie można  np. jedyny zachowany odcinek programu „Tele-Echo" Ireny Dziedzic, turniej rozrywkowy „Małżeństwo doskonałe" w reżyserii Jerzego Gruzy, prowadzony przez Jacka Fedorowicza, a także koncerty z dawnych festiwali w Opolu i Sopocie. Emisja w dni powszednie od 10.00 do 17.00.

Natomiast Olga Lipińska w ramach cyklu "Byłam przy tym" rozmawiać będzie z Grzegorzem Chlastą, dziennikarzem Tok FM, wspominając dawne programy, aktorów i prezenterów. W audycji pojawią się archiwalne nagrania, z udziałem gwiazd teatru i filmu, m.in. Ludwika Sempolińskiego czy Barbary Krafftówny. Emisja w niedziele o godz. 14.10.

W ramach oferty publicystycznej widzowie stacji znajdą nowe odcinki programów "Co ty wiesz o filozofii?", "Niedziela z..." oraz "Studia kultura - rozmowy", w którym prezentowane będą debaty poświęcone bieżącym tematom.

W ofercie teatralnej TVP Kultura pojawi się m.in. spektakl „III Furie" w reżyserii Marcina Libera (nadawany będzie na żywo z Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje" w Katowicach) czy przedstawienie „Turandot" Grupy neTTheatre i Coincidentia w reżyserii Pawła Passiniego

Kanał pokaże wiosną cykle filmowe poświęcone twórczości wybitnych twórców amerykańskiego kina - Johna Cassavetesa i Davida Lyncha, a także premierowy cykl zatytułowany „Bilet do kina". W jego ramach w każdą sobotę o godz. 20.20 zobaczyć będzie można wybrane pozycje współczesnej kinematografii światowej, m.in. "Grubasów" czy "Jeszcze dalej niż północ".

Spośród dokumentów w nowej ramówce TVP Kultura zaprezentuje m.in. „Opowieści o kinie yakuza" (film o historii filmów o japońskiej mafii) czy "Lekarzy" (film o codziennej pracy kardiochirurgów, kardiologów i ich relacjach).

{jumi[*7]}

a