sobota, październik 01, 2022
Follow Us
piątek, 24 luty 2012 17:38

Polacy na kanadyjskiej giełdzie Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Biuro zarządu KGHM. Biuro zarządu KGHM. Fot. KGHM

Nowy podmiot, który powstanie po konsolidacji aktywów KGHM po przejęciu Quadry, może zadebiutować na giełdzie w Toronto - takie są plany polskiego koncernu miedziowego.

Od przejęcia Quadry KGHM dzieli już tylko zgoda ministra przemysłu Kanady. Według portalu newseria.pl decyzja resortu ma zapaść do przyszłej środy. Jak podkreśla prezes KGHM inwestycja o wartości ponad 9 mld zł zacznie się zwracać od razu. - Trzeba powiedzieć, że od następnego dnia, bo to jest firma, która produkuje miedź, złoto, molibden, itd., więc te przepływy finansowe są już w roku 2012, jak ją przejmiemy - mówi Herbert Wirth, prezes KGHM. Spółka Quadra, która jest już na giełdzie w Toronto, zostanie zdjęta z notowań. Ale KGHM nie wyklucza ponownego debiutu na kanadyjskim parkiecie. - Ważne dla nas jest to, by za jakiś czas, mając dobre projekty typu uruchomienie produkcji w Sierra Gordzie czy w Victorii, wejść na giełdę kanadyjską, wtedy pojawi się dość duża gotówka. Trzeba obserwować giełdę - informuje prezes KGHM. To oznacza, że na giełdę prawdopodobnie wejdzie nowy podmiot.

Strategia koncernu przewiduje, że łączna produkcja KGHM i Quadry za 6 lat wzrośnie o połowę - do 635 tys. ton miedzi rocznie. Natomiast roczny koszt produkcji zmaleje o 20 proc. Pod względem zasobów surowca polski koncern zajmie 4. miejsce na świecie.

{jumi [*9]}

a