piątek, lipiec 19, 2024
Follow Us
środa, 15 luty 2012 12:40

Gang tytoniowy rozbity

Napisane przez As
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Policja zatrzymała w Radomiu 24 członków gangu wprowadzającego na rynek nielegalnie wyprodukowany tytoń, papierosy oraz alkohol.

 

Grupa działała na terenie województw: mazowieckiego, lubelskiego i zachodniopomorskiego. W małych miejscowościach położonych w pobliżu Warszawy, w budynkach przemysłowych i gospodarczych, produkowali na profesjonalnych maszynach i urządzeniach tytoń do palenia, który następnie rozprowadzali po całym kraju.

Akcję przeprowadzili policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą mazowieckiej komendy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Radomiu. W jej wyniku zabezpieczyli linię technologiczną do wstępnego przetwarzania liści tytoniu, do produkcji tytoniu do palenia oraz linię technologiczną służącą do produkcji spirytusu.

Sprawa miała swój początek w 2009 r., kiedy w okolicach Radomia funkcjonariusze przeszkodzili w dostawie ponad tony krajanki tytoniowej dla lokalnych odbiorców. W ręce stróżów prawa wpadło wtedy 6 osób: 5 odbiorców i organizator dystrybucji na terenie Radomia. Na podstawie zebranych informacji policjanci dotarli do wytwórni krajanki tytoniowej i kilku magazynów, w których przechowywany był tytoń do produkcji. Jak się okazało członkowie grupy, wykorzystując legalnie działające firmy z branży tytoniowej, przy użyciu własnej linii produkcyjnej zajmowali się wyrobem krajanki tytoniowej. Następnie trafiała ona do mniejszych odbiorców, a za ich pośrednictwem, także w formie papierosów wytwarzanych ręcznie, na targowiska.

W wyniku nielegalnego wprowadzenia do obrotu 13 ton tytoniu skarb państwa, z tytułu niezapłaconej akcyzy skarbowej, poniósł straty w wysokości ponad 7 mln złotych. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnej produkcji i wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych i spirytusowych bez polskich znaków akcyzy oraz paserstwa celnego.

{jumi[*9]}

a