piątek, kwiecień 12, 2024
Follow Us
sobota, 04 luty 2012 14:01

Gazu na razie wystarczy Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Magazyn gazu PGNiG w Wierzchosławiu Magazyn gazu PGNiG w Wierzchosławiu PGNiG

PGNiG oraz Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System poinformowały, że 3 lutego br. dostawy gazu z importu były realizowane bez przeszkód.

Wszyscy odbiorcy, poza wprowadzonymi czasowo ograniczeniami w ramach umów handlowych dla trzech zakładów przemysłowych, otrzymują gaz zgodnie z zapotrzebowaniem. Szacujemy, że dobowe zapotrzebowanie na gaz ziemny wysokometanowy dla klientów PGNiG przekracza 70 mln m3, t.j. wielkość zapotrzebowania w ostatnich dniach. Jest ono pokrywane w następujący sposób: dostawy gazu ze źródeł krajowych wynoszą ok. 7,2 mln m3 na dobę, dostawy z importu ok. 43 mln sześc. na dobę, pozostałe ilości pochodzą z podziemnych magazynów gazu.

Ze względu na panujące w całej Europie niskie temperatury powietrza, PGNiG SA szacuje, iż w najbliższych dniach niewykluczone są nieregularności w dostawach gazu z kierunku wschodniego o niewielkiej skali. Dzięki podjętej 2 lutego br. decyzji ministra gospodarki o uruchomieniu zapasów obowiązkowych gazu ziemnego, pokrycie ewentualnych nieregularności może następować z zapasów zgromadzonych w podziemnych magazynach gazu należących do PGNiG, w tym z kawernowego podziemnego magazynu gazu Mogilno. PGNiG i Gaz-System stale monitorują sytuację i na bieżąco będą informować o dostawach i zapotrzebowaniu na gaz.

{jumi [*9]}

a