wtorek, styczeń 31, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 08 grudzień 2011 00:42

Piąta rano na Jezuickiej

Napisane przez m.b./mat.pras
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Muzyczny monodram w wykonaniu Agaty Fijewskiej obejrzymy podczas najbliższego weekendu w SCEK na warszawskim Stary Mieście.

To rzecz z pogranicza kabaretu, piosenki aktorskiej i teatru. Bohaterka, młoda kobieta po przejściach, właśnie wzięła ślub: jest piąta rano – po weselu. Chwila na podsumowanie, na własną historię wyśpiewaną gościom spomiędzy popękanych, weselnych balonów. Widzowie mimowolnie stają się weselnymi gośćmi, którzy, tak jak bohaterka, muszą spojrzeć wstecz, na swoje pokręcone życie...
Poprzez subtelną metaforę, muzykę i prostą formę spektakl dotyka tematu samotności kobiety we współczesnej rzeczywistości. Między wierszami stawia też pytanie o różnicę: miasto a prowincja.
Spektakl otrzymał Grand Prix na 7 Przeglądzie Monodramu Współczesnego.
Natalia Fijewska-Zdanowska - autorka i reżyserka: Dla mnie to opowieść o specyficznie polskim dorastaniu – o kobiecości, która kształtuje się między tradycją, a jej wyparciem: pierwsza komunia z nowym rowerem i pijaną zgrają gości, pierwsze doświadczenia seksualne w szkolnej toalecie. Bohaterka to kobieta groteskowa – groteskowe są jej marzenia o karierze i ich komiczny finał. Groteskowa jest jej miłość i wreszcie wesele, na którym postanawia wyśpiewać swoje życie. Ale czy właśnie taka nie jest cała nasza rzeczywistość?
"PIĄTA RANO"
10 grudnia; godz. 19:00; SCEK ul. Jezuicka 4
11 grudnia; godz. 19:00; SCEK ul. Jezuicka 4
18 grudnia; godz. 19:00; SCEK ul. Jezuicka 4
Scenariusz i reżyseria: Natalia Fijewska-Zdanowska
Obsada: Agata Fijewska
Muzyka: Joanna Cieśniewska
Akompaniament: Agnieszka Orzechowska {jumi [*7]}

 

a