poniedziałek, czerwiec 16, 2025
Follow Us
sobota, 26 listopad 2011 14:16

10 kroków do zdrowej gospodarki

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Andrzej Arendarski Andrzej Arendarski KIG

Reforma finansów publicznych i ograniczanie deficytu budżetowego, uproszczenie podatków, ograniczanie barier inwestycyjnych, otwarcie rynku pracy –  to tylko kilka z listy 10 postulatów do nowego rządu, przestawionych przez Krajową Izbę Gospodarczą.

- Od wielu lat czekamy na ograniczenie prawnych barier dla rozwoju przedsiębiorstw, przede wszystkim małych i średnich. Oczekujemy, że nowy rząd poważnie potraktuje postulaty polskiego biznesu” – mówi Andrzej Arendarski, prezes KIG. „Dekalog KIG” otwiera postulat reformy finansów publicznych systemu emerytalnego i ograniczenia deficytu budżetowego. Przedsiębiorcy oczekują także uproszczenia przepisów podatkowych. Biorąc pod uwagę niejasności interpretacyjne, niekorzystne dla przedsiębiorców rozwiązania w zakresie uzyskiwania zwrotu podatku, a także problemy z klasyfikacją usług i towarów do właściwej stawki VAT, KIG uważa, że ustawę o podatku od towarów i usług należy opracować od nowa. Kolejny postulat przedsiębiorców dotyczy zmian w systemie zamówień publicznych. Zdaniem KIG, należy odchodzić od jedynego kryterium, jakim jest cena. KIG proponuje wprowadzenie nowych standardów udzielania zamówień publicznych, opartych o dodatkowe kryteria, takie jak: gwarancja terminowej realizacji, długość gwarancji na przeprowadzone prace, rodzaj użytych materiałów, z uwzględnieniem możliwości wykorzystania innowacyjnych materiałów i technologii.

Legislacja przyjazna przedsiębiorcom – pod tym hasłem kryje się postulat naprawy systemu stanowienia prawa. KiG uważa, że prace legislacyjne powinny być prowadzone w oparciu o co najmniej roczny program legislacyjny, budowany według zmienionych, w stosunku do obecnego, zasad. Program legislacyjny powinien być tworzony w powiązaniu z długookresową strategią rozwoju kraju i powinien wskazywać, które cele strategiczne będą realizowane w danym okresie i przy pomocy jakich instrumentów regulacyjnych. Biznes oczekuje także od nowego rządu ograniczenia barier procesu inwestycyjnego. W tym obszarze przedsiębiorcy oczekują m.in. rozwiązania problemów wynikających z arbitralnego ustalania przez urzędników dodatkowych wymagań związanych z planowaną inwestycją, jak również z lekceważeniem terminów do załatwiania spraw i zbyt daleko idącą uznaniowością decyzji nadzoru budowlanego. Listę życzeń przedsiębiorców w stosunku do nowego Rządu zamyka postulat  stworzenia spójnej polityki promocji polskiej gospodarki. Obecny system promocji polskiej gospodarki jest – zdaniem KIG – rozproszony i nieefektywny. Przedsiębiorcy mają trudności z uzyskaniem informacji na temat możliwego wsparcia, a często muszą się o nie ubiegać w różnych instytucjach na podstawie znacząco różnych procedur. - Jeśli stabilny wzrost gospodarczy ma być w Polsce utrzymany, wdrażanie niezbędnych zmian trzeba rozpocząć niezwłocznie po wyborach. Jest to jedyny moment, kiedy kapitał społecznego zaufania pozwala na przeforsowanie niepopularnych wśród wyborców decyzji, a pozytywne zmiany mogą być widoczne jeszcze przed kolejnymi wyborami – mówi Andrzej Arendarski.

{jumi [*9]}

a