wtorek, styczeń 31, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 98.

Nawrocki

środa, 19 październik 2011 10:48

Polsko-węgierskie losy Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Geza Cseby, "Portret rodzinny" Geza Cseby, "Portret rodzinny"

„Polak, Węgier – dwa bratanki, i do szabli i do szklanki.” – wszyscy znamy to powiedzenie, ale czy ono nadal pozostaje aktualne? Aby podtrzymać tę pradawną tradycję, warto wybrać się na spotkanie z Gézą Csébym – węgierskim pisarzem i tłumaczem, który polsko-węgierskie kontakty pielęgnuje od bardzo dawna.

Już jutro odbędzie się spotkanie z węgierskim pisarzem i kulturoznawcą, Gézą Csébym. Poświęcone jest ono jego najnowszej książce pt. „Portret rodzinny”. Kto chciałby poznać relacje polsko-węgierskie na przestrzeni dziejów nie tylko za pomocą suchych faktów historycznych, ten musi sięgnąć po dzieło Gézy Cséby. Tutaj bowiem zamiast historii znanej z podręczników szkolnych mamy do czynienia z osobistym poszukiwaniem rodzinnych korzeni. Nie bez powodu książka ma podtytuł: „Burzliwe losy moich polskich i węgierskich przodków.”

Cséby, syn Polki i Węgra, całe życie zajmuje się pielęgnowaniem polsko-węgierskich relacji. Nie tylko tłumaczy polskich poetów na język węgierski i pisze opracowania naukowe dotyczące kultury polskiej, ale jest również autorem i realizatorem projektów tablic pamiątkowych ku czci kontaktów polsko-węgierskich w Starym Sączu, w Piwnicznej-Zdroju i w Marcinkowicach. Sam też często organizuje spotkania kulturalne poświęcone przyjaźni polsko-węgierskiej.

Organizatorzy spotkania z węgierskim pisarzem i tłumaczem, Towarzystwo Literackie im. Cypriana Norwida z siedzibą w Nowym Sączu oraz Koło Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piwnicznej Zdroju zapraszają do kawiarni Tarabuk w najbliższy czwartek (20 października) na godz. 18.00. Tarabuk (będący jednocześnie księgarnią i kawiarnią) mieści się na ul. Browarnej 6. To tam będzie okazja przekonać się, ile nas – Polaków i Węgrów - łączy.

{jumi [*8]}

a