środa, czerwiec 07, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 112.

Nawrocki

niedziela, 09 październik 2011 10:43

Wyzwolenie w teatrze Na Woli

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Portret Wyspiańskiego z żoną Portret Wyspiańskiego z żoną

Spektakl „Wyzwolenie” w reżyserii Piotra Jędrzejasa już od 7 października można oglądać w Teatrze Na Woli. Sztuka napisana przez Stanisława Wyspiańskiego obnaża kłamstwa, wśród których od lat żyje społeczeństwo.

Wyspiański w 1902 roku napisał dramat, który miał wyzwolić Polaków z mentalnych ograniczeń, zakłamania i haseł narzucanych odgórnie, w które ślepo wierzono. I, choć od premiery spektaklu minęło ponad sto lat, to „Wyzwolenie” jest nadal aktualne.

Głównym bohaterem jest Konrad, postać z „Dziadów” Mickiewicza. Przybywając z zaświatów pojawia się na deskach Teatru Miejskiego w Krakowie (Wyspiański zaprasza nas więc na teatr w teatrze), gdzie odkrywa i krytykuje naiwność, z jaką ludzie przyjmują narzucane im postawy i wytyka im obłudę, w której żyją.

Sam reżyser mówi o „Wyzwoleniu”, że doskonale wpisuje się również w dzisiejsze realia. Jego zdaniem, mimo upływu lat i nowoczesności, jako Polacy wcale się nie zmieniliśmy. Nadal mamy skłonności do patetycznego tonu i nadużywania symboli, co było doskonale widoczne po katastrofie w Smoleńsku.

Konrada zagra Marcin Sztabiński. W rolę Geniusza, będącego symbolem omamień narodu, wcieli się Jerzy Trela, który grał już w „Wyzwoleniu”, wystawianym w 1974. Wtedy to jemu przypadła rola Konrada.

Spektakl można obejrzeć w Teatrze Na Woli przy ulicy Kasprzaka 22. Bilety do nabycia w kasie teatru w cenach: normalny 60 zł, ulgowy 40 zł, wejściówka 20 zł.

{jumi [*8]}

a