sobota, lipiec 20, 2024
Follow Us
poniedziałek, 08 sierpień 2011 18:01

Kolejny rekord franka pobity Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kolejny rekord franka pobity wikipedia.en

Ponad 3,78 zł trzeba było zapłacić za franka szwajcarskiego 8 sierpnia po południu. Tym samym po raz kolejny tego dnia został ustanowiony rekord notowań szwajcarskiej waluty wobec naszej.

{jumi [*4]}Warszawska giełda, podobnie jak większość giełd na całym świecie, odnotowała dziś również spadki. Indeks WIG20 obniżył się do poziomu 2363.17 pkt - o 3,5 proc. mniej niż miał w piątek, mWIG40 stracił 5,25 proc., a największy spadek odnotował sWIG80 - o 6,32 proc. Mimo uspakajających wypowiedzi polityków i szefów banków wszystko wskazuje na to, że światowy kryzys finansowy wkracza w kolejną fazę. Bezpośrednim powodem ostatniego osłabienia złotego wobec franka było piątkowe obniżenie ratingu USA przez jedną z trzech głównych światowych agencji, Standard&Poor's Ratings Services (S&P). Do tego doszły informacje o wykupywaniu w ostatnich dniach obligacji rządowych Włoch i Hiszpanii - krajów o jednych z najwyższych poziomów zadłużenia w UE - przez Europejski Bank Centralny. Tymczasem, jak powiedział w wywiadzie dla Reuters Insider David Beers z S&P, „istnieje jedna na trzy szanse na to, że w perspektywie najbliższych 6-24 miesięcy Standard&Poor's ponownie obniży rating USA”. Zaś 4 czerwca EBC ogłosił pozostawienie na dotychczasowym poziomie stóp procentowych podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w EBC i depozytu w EBC, tj. odpowiednio 1,50, 2,25 oraz 0,75 proc. A tego samego dnia Rada Prezesów EBC podjęła decyzje w sprawie operacji refinansujących i procedur przetargowych, aby przeciwdziałać napięciom, które ponownie wystąpiły na niektórych rynkach finansowych w strefie euro.

Może więc prognozy niektórych analityków (m.in. Janusza Szewczaka, głównego ekonomisty SKOK) sugerujące możliwość zrównania się w najbliższym czasie kursu franka i euro wobec złotego się nie sprawdzą?

{jumi [*9]}

a