Najbardziej rozwinięty system tego typu funkcjonuje w USA, obejmujący oferty podaży, włączone do systemu na podstawie umowy pośrednictwa na zasadzie wyłączności, na czas oznaczony. System podaje automatycznie czas (ilość dni), w których oferta jest na rynku oraz czas jej obowiązywania wynikający z umowy pośrednictwa.
Podstawowym więc warunkiem funkcjonowania takiego systemu jest wprowadzenie zasad zawierania umowy gwarantującej pośrednikowi wyłączność biura, oraz sterowanie procesem sprzedaży przez jedno biuro, zapewniając jednocześnie reprezentowanie klienta wobec całego rynku nieruchomości – tak klientów indywidualnych, jak i wobec wszystkich biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.
- System ten może sprawnie funkcjonować właśnie dzięki wyłączności. Zasadą jest, że każda oferta może być wprowadzona jeden raz, i dlatego właśnie baza ofert jest niezwykle czytelna. Każda oferta jest unikalna i niepowtarzalna — mówi Olimpia Bronowicka.
Obecnie na portalu Fagora. pl jest 15 tys. ofert nieruchomości z dziewięciu regionów Polski — z Kujaw i Pomorza, Małopolski, Mazowsza, Podkarpacia, Pomorza, Warmii i Mazur, Wielkopolski, Śląska i z województwa zachodniopomorskiego. Wkrótce dołączą kolejne regiony. - Mamy nadzieję, że Fagora.pl stanie się już wkrótce podstawowym narzędziem pracy pośrednika a jedyną formą umów pośrednictwa będą te z klauzulą wyłączności – twierdzi Wojciech Kuc, prezydent PFRN.
PFRN nie chce ograniczać się do terytorium Polski. Podpisała porozumienie z Międzynarodowym Aliansem Stowarzyszeń Rynku Nieruchomości (ICREA), który prowadzi międzynarodowy portal ogłoszeń nieruchomości worldproperties.com i jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się automatyczny eksport ofert z portalu Fagora.pl na worldproperties.com.
{jumi [*6]}