poniedziałek, grudzień 09, 2024
Follow Us
piątek, 17 czerwiec 2011 17:17

Inwestorzy lubią Polskę

Napisane przez Mateusz Robaczewski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Warszawa jest atrakcyjna dla inwestorów Warszawa jest atrakcyjna dla inwestorów Cushman&Wakefield

W Polsce jest ponad 5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, 7,2 mln mkw. galerii handlowych i ok. 6,5 mln mkw. hal magazynowych. Wiele z tych nieruchomości jest atrakcyjnych dla inwestorów.

We{jumi [*4]}dług raportu "European Cities Monitor" Warszawa znajduje się w ścisłej czołówce europejskich miast postrzeganych przez inwestorów jako atrakcyjna lokalizacja dla przyszłej ekspansji firm. Stolica Polski zajmuje wysokie miejsca w tym rankingu pod względem niskich kosztów zatrudnienia pracowników, niskich kosztów i dostępności powierzchni biurowej oraz przyjaznego klimatu biznesowego. - Obecnie podaż powierzchni w stolicy w ponad 375 nowoczesnych biurowcach wynosi 3,5 mln mkw. Powierzchnie biurowe, oddane do użytku w ostatnich 10 latach, należą do jednych z najbardziej nowoczesnych w Europie pod względem standardu i rozwiązań technicznych. Przykładem są budynki takie jak Rondo 1 czy Metropolitan – opowiada Paulina Misiak z Cushman & Wakefield.
Bazowe stawki czynszu w najlepszych lokalizacjach w centrum wynoszą 24 - 27 euro za mkw. miesiąc, natomiast poza centrum spadają do 15,5-16,5 euro za każdy metr miesięcznie.
Warszawa wciąż pozostaje głównym rynkiem biurowym kraju. Wśród miast regionalnych, które łącznie oferują niecałe 2 mln mkw. nowoczesnych biur, najwięcej powierzchni znajduje się w Krakowie, i we Wrocławiu. Czynsze wywoławcze w regionalnych miastach wahają się między 12 a 16 euro za mkw. miesięcznie.
W Polsce obecnie działa ponad 370 centrów handlowych, o łącznej powierzchni 7,2 mln mkw., z czego 56,5 proc. zlokalizowanych jest w głównych aglomeracjach. Największe z nich liczą ponad 100 tys. mkw., np. Arkadia w Warszawie, Manufaktura w Łodzi czy Port Łódź. Najwyższe czynsze osiągają powierzchnie w śródmiejskich centrach handlowych w Warszawie – na poziomie 75 - 80 euro za mkw. miesięcznie. - Najbliższe dwadzieścia lat będzie okresem powrotu handlu do ścisłych centrów miast, także w formie domów towarowych, przy wzrastającym udziale zagranicznych marek luksusowych. Doczekamy się wreszcie zagospodarowania Placu Defilad w Warszawie i wielu atrakcyjnych terenów w centrach innych polskich miast – prognozuje Katarzyna Michnikowska z Cushman&Wakefield.
Natomiast polski rynek nowoczesnej powierzchni magazynowej jest szacowany przez analityków Cushman & Wakefield na 6,5 mln mkw. Większość hal powstała między 2004 a 2008 r. Zwłaszcza lata 2006 - 2008 to okres boomu magazynowego, kiedy to popyt przekraczał tempo powstawania nowych inwestycji, a kolejne magazyny znajdowały nabywców przed zakończeniem budowy.
- Trudności z uzyskaniem finansowania spowodowały niemal całkowite zaprzestanie budowy spekulacyjnej. Od 2009 r. stale wzrasta zainteresowanie najemców obiektami typu built-to-suit (na potrzeby konkretnego klienta). Inwestycje w tej formie niewątpliwie przyczynią się do rozwoju rynku powierzchni magazynowych w nowych lokalizacjach. Czynsze wywoławcze w zależności od regionu wahają się od 3 do 6 euro za mkw. – wylicza Joanna Sinkiewicz z Cushman & Wakefield. Dodaje, że po ukończeniu budowy sieci autostrad w Polsce, na mapie magazynowej pojawi się wiele nowych ośrodków dystrybucyjnych (Szczecin, Rzeszów i Toruń).

{jumi [*6]}

Więcej w tej kategorii: « Dziury na sprzedaż Tanie mieszkania »

a