wtorek, maj 28, 2024
Follow Us
poniedziałek, 09 maj 2011 12:43

Przeciwko wojnie handlowej z Chinami

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Przeciwko wojnie handlowej z Chinami www.sxc.hu

Unię Europejską w dobie kryzysu nie stać na wojnę handlową z Chinami - uważa Instytut Globalizacji. Komisja Europejska nie powinna wprowadzać nowych ceł na import chińskiego papieru, apelują eksperci IG.

{jumi [*4]}UE zapowiedziała w maju wprowadzenie nowych, wysokich, nawet 20 proc. ceł na papier importowany z Państwa Środka. - Działania Komisji Europejskiej to przejaw krótkowzrocznego protekcjonizmu, za który zapłacą gospodarka i konsumenci - uważa Tomasz Teluk, prezes Instytutu Globalizacji. - Nowe cła zadziałają na niekorzyść Europy, prowokując analogiczne reperkusje ze kraju, w który są one skierowane - ostrzega.

Według Instytutu Globalizacji działania urzędników z Brukseli zaburzają rynkową równowagę i doprowadzą do szeregu interwencji w międzynarodowym handlu. Nie jest to już pierwszy spór między dwiema gospodarkami: wcześniej UE wprowadzała zapory na rynku tekstylnym, obuwniczym i zabawkarskim. Protekcjonizm nie znajduje uzasadnienia ekonomicznego, prócz krótkowzrocznej ochrony europejskich producentów przed azjatycką konkurencją. W dłuższej perspektywie tracą jednak nabywcy importowanych produktów, którym zamknięto dostęp do tańszego źródła produkcji. Tracą także konsumenci, którzy od czasu wprowadzenia ceł będą płacili drożej za papier. Zamiast wprowadzać cła zaporowe na import towarów, Unia Europejska powinna zmienić swoją politykę wewnętrzną, zmniejszając obciążenia podatkowe, pozwalające producentom obniżyć koszty i zwiększyć konkurencyjność swoich produktów. Byłoby to korzystne zarówno dla europejskiej gospodarki, jak i konsumentów. Import z Chin pokrywa zapotrzebowanie zaledwie na niecałe 5 proc. europejskiego rynku papieru. Mimo, że udział importu z Azji jest niewielki, Komisja Europejska planuje wprowadzenie 5-letnich taryf celnych na różne rodzaje papieru.
W uzasadnieniu projektu podawano różnego rodzaju uzasadnienia tej decyzji: od ochrony lasów w Azji, poprzez dumping i subsydiowanie produkcji. W rzeczywistości jedynym wiarygodnym uzasadnieniem jest ochrona interesów europejskiego lobby papierniczego - podsumowuje Instytut Globalizacji.
{jumi [*9]}

 

a