Odwrócenie trendu na rynku powierzchni magazynowych w Polsce stało się faktem. W większości lokalizacji kończy się rynek najemcy, zaczyna - rynek dewelopera.
{jumi [*4]}Firma doradcza Colliers International w swym najnowszym raporcie dostrzegła znaczące ożywienie po stronie popytowej. Najemcy stali się znaczniej aktywniejsi. Bardziej niż minimalizacja ryzyka i ekspozycji, interesuje ich rozwój skali biznesu. Początek roku 2011 przyniósł niewielki wzrost powierzchni magazynowej oddanej do użytku. W I kwartale ukończono blisko 33,8 tys. mkw. obejmujących cztery obiekty. Całkowite zasoby powierzchni magazynowych w Polsce na koniec kwartału wynosiły ponad 6,45 mln mkw. Współczynnik powierzchni niewynajętej pozostał na zbliżonym poziomie w stosunku do poprzedniego kwartału i wynosił 14,38 proc.. Czynsze za powierzchnie magazynowe pozostają na stabilnym poziomie z niewielką tendencją wzrostową.
- Nadal istnieją spore problemy z finansowaniem inwestycji. Praktycznie brak jest możliwości finansowania budowy bez najemców – twierdzi Tomasz Kasperowicz, partner w dziale powierzchni logistycznych i przemysłowych Colliers International. Jego zdaniem „powstają prawie wyłącznie projekty typu BTS oraz pod umowy typu pre-lease. Obserwuje się jednak wzrost liczby planowanych inwestycji spekulacyjnych. Na zainteresowanie deweloperów mogą liczyć rynki o niskich współczynnikach powierzchni wolnej i małej całkowitej podaży powierzchni magazynowej np. Gdańsk. Brak nowych powierzchni spekulacyjnych na obecnym rynku przy wzmożonej aktywności najemców oznacza tylko jedno: wzrost czynszów. W większości lokalizacji (np. Górny Śląsk, Poznań, Warszawa, Łódź) wskaźnik powierzchni wolnej nie przekracza już 10 proc.”.
{jumi [*9]}