sobota, kwiecień 20, 2024
Follow Us
wtorek, 15 luty 2011 19:32

Inflacja szybuje w górę Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Inflacja szybuje w górę www.sxc.hu

GUS oszacował styczniową inflację na poziomie 3,8 proc. (wobec stycznia ub.r.; w stosunku do grudnia ub.r. wyniosła 1,2 proc.). W stosunku do średnich cen ze stycznia 2010 r. najbardziej podrożały paliwa (o 7,2 proc.), nośniki energii i czynsze mieszkań (o 6,1 proc.), żywność i napoje (o 4,8 proc.). Staniała natomiast odzież i obuwie (o 2,8 proc.).

{jumi [*4]}W stosunku do grudnia ub.r. ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,7 proc. Więcej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za drób, owoce, warzywa oraz cukier. Wzrosły ceny mąki, mięsa wołowego i wieprzowego, jaj, ryżu oraz ryb. Wyższe były także ceny mleka, masła i pieczywa. Podrożały również napoje bezalkoholowe, w tym najbardziej kawa, wody mineralne lub źródlane i soki. W styczniu br. nastąpił wzrost cen napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 0,7 proc.). Mniej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za odzież i obuwie (o 2,5 proc.). Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w styczniu br. o 2,2 proc. Podrożało użytkowanie mieszkania. Zanotowano wzrost opłat za usługi kanalizacyjne, wywóz nieczystości (śmieci), a także zaopatrywanie w wodę. Podniesiono opłaty za najem mieszkania. W styczniu br. wzrosły ceny nośników energii. Obowiązujące od stycznia br. nowe taryfy dla energii elektrycznej i usług dystrybucji wpłynęły na wzrost opłat za energię elektryczną. Podrożał także opał i energia cieplna. Więcej niż w grudniu ub. roku płacono za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego. W styczniu br. nadal rosły opłaty dotyczące towarów i usług związanych ze zdrowiem. Więcej należało zapłacić za usługi stomatologiczne, lekarskie, a także artykuły farmaceutyczne. Ceny w zakresie transportu były o 1,4 proc. wyższe niż w grudniu ub. roku, głównie w wyniku wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu. Podniesiono opłaty za usługi transportowe. W niewielkiej skali potaniały natomiast samochody osobowe. W styczniu br. niższe były opłaty związane z łącznością. Odnotowano wzrost cen towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą. Więcej niż w grudniu ub. roku płacono za gazety i czasopisma, turystykę zorganizowaną, usługi w zakresie rekreacji i kultury. Potaniał natomiast sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny. Opłaty dotyczące edukacji były wyższe niż w grudniu ub. roku. W styczniu br. nadal rosły ceny w zakresie restauracji i hoteli. Spośród innych towarów i usług, podniesiono opłaty w zakresie ubezpieczeń oraz opieki społecznej. Więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych. Podrożały także wyroby kosmetyczne i perfumeryjne oraz środki do higieny osobistej.

Według specjalistów z firmy Home Broker styczniowa inflacja mierzona rok do roku osiągnęła poziom powyżej górnej granicy celu wyznaczonej przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5- 3,5 proc.). Wobec tego należy się spodziewać w najbliższych miesiącach dalszych podwyżek stóp procentowych. Home Broker wskazuje, iż niskie realne koszty pieniądza oznaczają, że obsługa kredytów jest łatwiejsza, ale jednocześnie mniej atrakcyjne staje się trzymanie środków na przykład na lokatach bankowych. „Rosnąca inflacja to również wyzwanie z punktu widzenia możliwości konsumpcyjnych Polaków. Zgodnie z prognozami w styczniu wynagrodzenia podniosły się o 5,1 proc. w skali roku, a zatrudnienie o 2,5 proc. Tym samym realny fundusz płac podniósł się w minionym miesiącu o około 4 proc. To umiarkowane tempo, oznaczające, że gospodarka może mieć w najbliższych miesiącach słabsze wsparcie ze strony konsumentów, jeśli wzrost płac nie zacznie przyspieszać” - stwierdza zespół analiz Home Broker.

{jumi [*9]}

a