niedziela, wrzesień 25, 2022
Follow Us
czwartek, 30 czerwiec 2022 10:28

Bezdroża: polskie morze – Activebook Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ale polskie wybrzeże ciekawe i warte poznawania jest o każdej porze roku, można na nim wypoczywać, zwłaszcza aktywnie Ale polskie wybrzeże ciekawe i warte poznawania jest o każdej porze roku, można na nim wypoczywać, zwłaszcza aktywnie Photo by Raimond Klavins on Unsplash

Pełnia sezonu na polskim wybrzeżu Bałtyku, to oczywiście dwa miesiące wakacyjne, wydłużane przez część amatorów wypoczynku nad nim o czerwiec i przynajmniej do połowy września.

Jest to okres przewalających się tam tłumów, „walk” o miejsca na plażach najbliżej wody, rozstawiania o świcie parawanów, aby stworzyć „własne” enklawy wypoczynku, miejsca do opalania się oraz korzystania z kąpieli. A zarazem najwyższych cen, które w b. już szokują. Czy na tyle, że przerzedzą one tegoroczne tłumy?

Ale polskie wybrzeże ciekawe i warte poznawania jest o każdej porze roku, można na nim wypoczywać, zwłaszcza aktywnie, a nie tylko wygrzewając się na słońcu, o ile pogoda dopisuje, również jednak je zwiedzać. Przekonują o tym czytelników autorzy przewodnika Bezdroży z nowej serii activebook prezentujące poszczególne regiony Polski „pełne wrażeń”. W przypadku Polskiego Morza mogą to być spacery i wycieczki zarówno w trakcie pobytu urlopowego w jednej miejscowości, jak i dłuższe wyprawy. Te pierwsze to np. długie, nawet po 10-15 km jednorazowo, spacery po nadbałtyckich plażach wzdłuż linii wody o świcie, czy przed i tuż po zachodzie słońca. I to przez cały rok.

Wędrowania jednak także oznakowanymi szlakami pieszymi po terenach ciekawych przyrodniczo i kulturowo, do miejsc wyjątkowych. Lub odbywania dłuższych wypraw chociażby do 17 latarni morskich, co wymaga pokonania od 650 do 800 km w zależności od wybranej trasy, rozłożone np. na kilka etapów czy lat. Lub nad przybrzeżnymi jeziorami, przez wydmy, poznając miejsca związane z II wojną światową itp. W przypadku korzystania z rowerów, do dyspozycji jest, jeszcze nie całkowicie ukończona, trasa EuroVelo 10, czy Nadmorski Szlak Hanzeatycki prowadzący przez miasta i wioski. Do wyboru są też inne warianty takiej podróży np. do miejsc obserwacji ptaków.

Autorzy proponują 35 tras wycieczek pieszych i 11 rowerowych, a ponadto 16 wariantów „spróbowania czegoś nowego”. Zgodnie z koncepcją i schematem tego przewodnika, zastosowano w nim ikonki informujące o parametrach tras (pętla czy tranzyt), jej długości i czasie trwania wycieczki. A także ich charakterystyce: historii, geologii,, zabytkach – osobno techniki, możliwościach obserwacji botanicznych, ornitologicznych i zwierząt oraz kulturze i sztuce, etnografii i folklorze. Na wewnętrznych, rozkładanych stronach okładek znajdują się mapy wybrzeża z zaznaczonymi na nim numerami proponowanych wycieczek. Są też ich schematy z zaznaczonymi ew. etapami.

Oczywiście, podkreślają autorzy, ze względu na ogromny obszar i bogactwo polskiego wybrzeża Bałtyku, przewodnik nie uwzględnia wszystkich możliwych tras pieszych czy rowerowych, ale sugerowane prowadzą po najciekawszych. Rzeczywiście wybór w nim jest ogromny. Od Świnoujścia na zachodzie, a także sąsiadującego z nim, po niemieckiej stronie wyspy Uznam, Ahlbecku, dawnego kurortu niemieckich cesarzy – do krańca polskiej części Mierzei Wiślanej – granicy z Federacją Rosyjską. Już same tytuły sugerowanych wycieczek, zachęcają do wyruszenia pieszo na którąś ze wspomnianych 35 tras, lub 11 rowerowych. Te pierwsze to m.in.: Do wiatraków i fortów. Wizyta w cesarskim uzdrowisku. Najpiękniejsze zachody słońca.

A także: Malownicze skutki erozji. Wyprawa wzdłuż najwyższego klifu w Polsce. Wokół Liwiej Łuży. Obserwacje nadmorskiego życia. Ostatni wiking Bałtyku i nowoczesne wiatraki. Dubaj w krainie bursztynu. Wydmy i klif, czyli to, co najpiękniejsze. Ślady kultury, której już nie ma. Ochrona fok i Obrona Wybrzeża. Śladami łowców fok. I sporo innych. A w przypadku wycieczek rowerowych m.in. Tajemnice wyspy Wolin. Najsłynniejsze organy w Polsce. Poszukiwania słonicy w Trzebiatowie. Latarnia i zgubne skutki propagandy wojennej. Na tropie cystersów. Tu, gdzie zaczyna się Polska, czy Królewska rezydencja.

W opisach każdej proponowanej trasy, poza wspomnianymi już oznaczeniami, są krótkie informacje o najciekawszych na niej obiektach i miejscach, wyróżnione kolorowym tłem informacje praktyczne, a także zdjęcia i ciekawostki. W przewodniku tym znajduje się też 9 dużych, 2-4 stronicowych, bogato ilustrowanych wkładek monotematycznych. M.in.: Czym jest Bałtyk? Geografia polskiego wybrzeża. Co się działo na Pomorzu? Ludzie Pomorza, czy Pomorskie menu. Bardzo różnorodne są informacje i ciekawostki w ramkach włamanych w tekst tego przewodnika.

Przykładowo: „Falochrony w Świnoujściu”. „Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach”. „Kościół św. Mikołaja w Trzęsaczu”. „Nadmorska kolej wąskotorowa”. „Wrak samolotu na dnie jeziora”. „Ptaki nad Bałtykiem”. „Ostatni Wiking”. „Wydmy”. „Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie”. „Siedmiu synów Klücka”. „Czarne wesele w Muzeum Wsi Słowińskiej”. „Nadmorski park krajobrazowy”. „Rezerwat Torfowe Kłyle”. „Bór bażynowy według Żeromskiego”. „Osada łowców fok”. „Kaszubi – ludzie stąd”. „Bursztyn”. „Żuławy Wiślane”. „Obwód Kaliningradzki”. „Grodzisko w Lubinie”. „Poligon tajnej broni V-3”. „Na tropie tajemniczych kręgów”. „Słonica Skansken”. „Kraina w kratę”. „Mennonici w Rzeczypospolitej” i sporo innych.

W propozycjach dla turystów najbardziej aktywnych („Spróbuj czegoś nowego”) znajdują się m.in. informacje o tamtejszych Aquaparkach, ośrodkach jeździeckich i możliwościach poznawania Wybrzeża na grzbietach koni, a także z powietrza – latając paralotniami. Czy nurkowania, uprawiania żeglarstwa, kajakarstwa, windsurfingu i kitesurfingu lub wędkarstwa. Ale również marszu przez Zatokę Pucką, poszukiwania bursztynu oraz wycieczek zamorskich, do sąsiadów w Danii i Szwecji. Ponadto informacje atrakcjach dla dzieci. Myśląc o tegorocznych urlopach i wycieczkach, warto więc uwzględnić również Wybrzeże i skorzystać z propozycji zawartych w tym przewodniku.
Cezary Rudziński

POLSKIE MORZE PEŁNE WRAŻEŃ. Przewodnik Bezdroży z serii Activebook. Autorzy: Beata i Paweł Pomykalscy. Wyd. I, Helion, Gliwice, 2022, str.286, cena 49,90 zł. ISBN 978-83=283-8712-6

a