wtorek, czerwiec 18, 2024
Follow Us
środa, 30 marzec 2022 12:14

Wojna w cyberprzestrzeni. Dezinformacja Rosji Wyróżniony

Napisane przez PAP/Aleksander Główczewski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rosja, wojna na Ukrainie, dezinformacja, Stanisław Żaryn, kłamstwa Rosji Rosja, wojna na Ukrainie, dezinformacja, Stanisław Żaryn, kłamstwa Rosji mat.pras

Agresja Rosji przeciw Ukrainie prowadzona jest na kilku płaszczyznach - również w cyberprzestrzeni i dezinformacji - powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Część tych działań toczy się też w Polsce.

"W Ukrainie poza działaniami militarnymi identyfikowane są stałe zagrożenia w cyberprzestrzeni, a także zmasowana kampania informacyjna wymierzona w napadnięty kraj" - powiedział Żaryn w środę PAP. "Część tych działań, np. próby rozbudzania niechęci do strony ukraińskiej, widać także w naszym kraju" - zaznaczył.

Przypomniał, że kremlowskie działania dezinformacyjne mają na celu utrzymywanie kłamstwa na temat agresji Rosji przeciwko Ukrainie, a praca rosyjskich ośrodków propagandowych, by zakłamywać prawdę o tej napaści jest stale aktywna.

"Propaganda rosyjska wciąż powtarza, że trwa +operacja specjalna+ poświęconą +denazyfikacji ukraińskich władz+. Kijów jest kłamliwie oskarżany o działania przeciwko ludności rosyjskojęzycznej i mieszkającym na Ukrainie Rosjanom" - wskazał rzecznik. "Materiały propagandowe mówią nawet o dokonywanym przez władze w Kijowie planowym ludobójstwie" - dodał.

Również w polskiej przestrzeni informacyjnej widać próby rozbudzania niechęci do strony ukraińskiej - wskazał rzecznik.

"Pojawiają się u nas oskarżenia pod adresem władz w Kijowie, którym kanały promujące rosyjskie narracje zarzucają sprzyjanie neonazizmowi i prowadzenie zbrodniczych działań. Atakowany jest również personalnie prezydent Ukrainy. Widoczna jest też próba deprecjonowania informacji dotyczących skuteczności ukraińskiej obrony" - wyliczał.

Przedmiotem części prowadzonych w interesie Rosji skoordynowanych działań informacyjnych pozostaje również Polska - stwierdził w rozmowie z PAP.

"Obecnie te aktywności wpisują się w wymierzone przeciwko RP typowe dla Rosji linie narracji, m.in. ataki na relacje Polski i USA. Polska jest tu prezentowana, jako wasal Amerykanów, kraj wykorzystywany przez USA i Wielką Brytanię do wymierzonych w Rosję działań" - wskazał.

Żaryn mówił, że pojawiają się też insynuacje mówiące, że Polska podżega do wojny i "wciąga NATO" w konflikt na Ukrainie.

"Jesteśmy atakowani za współpracę z USA, zaś same Stany Zjednoczone są oskarżane o prowadzenie polityki rzekomej agresji na skalę globalną, a także zbrodnie na innych państwach i narodach" - tłumaczył.

Ocenił, że w kremlowskiej narracji aktywne pozostają również próby zastraszania naszego społeczeństwa - na przykład sugestie, że działania Polski na arenie międzynarodowej są groźne dla Polaków a pomaganie Ukrainie może skończyć się III wojną światową.

"Podmioty realizujące działania na rzecz rosyjskiej walki informacyjnej mają tu na celu doprowadzenie do izolacji i osamotnienia Ukrainy w obliczu agresji Moskwy" - podkreślił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. Podał, że aktywne pozostają też próby ukazywania, że Polska szkodzi sama sobie przyjmując uchodźców uciekających przed wojną w Ukrainie.

Żaryn zaznaczył, że jako kraj frontowy Paktu Północnoatlantyckiego i najważniejszy kraj wschodniej flanki NATO, od lat jesteśmy na celowniku rosyjskiej dezinformacji. Jednak wraz z agresją przeciwko Ukrainie te działania propagandowe przeciwko Polsce uległy nasileniu - zaznaczył.

"Polska jest świadoma tych zagrożeń. Od lat mówimy, że Kreml rozwija możliwości wykorzystania informacji i szerzenia kłamstw w ramach działań agresywnych wobec innych państw i społeczeństw" - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik.

a