czwartek, marzec 27, 2025
Follow Us
czwartek, 06 styczeń 2011 14:26

Polsce wciąż daleko do euro

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Polsce wciąż daleko do euro www.sxc.hu

Styczniowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej potwierdziło, że obecnie - podobnie jak w kilkunastu ostatnich miesiącach - Polska wypełnia wyłącznie kryterium stóp procentowych spośród kilku kryteriów warunkujących możliwość wprowadzenia waluty euro.

{jumi [*4]}Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wynosiła w październiku 5,8 proc. i była o 0,5 pkt. proc. niższa od wartości referencyjnej. Podstawą do obliczenia tej wartości były dane ze Słowacji, Holandii i Litwy. Jesienne prognozy Komisji Europejskiej nie przewidują ponownego spełnienia kryterium stabilności cen przez Polskę w horyzoncie prognozy, tzn. do końca 2012 r. Poprzednie, majowe prognozy (wraz z wrześniową aktualizacją) przewidywały wypełnienie tego kryterium w II-III kwartale 2011 r. Prognoza dynamiki cen konsumenta dla Polski została skorygowana w górę w znacznie większym stopniu niż dla innych państw UE, m.in. za sprawą wzrostu podatków pośrednich. W grudniu 2010 r. wartość referencyjna dla kryterium stabilności cen wzrosła do poziomu 2,3 proc. Podstawą do obliczenia tej wartości były dane z trzech państw Unii Europejskiej o najbardziej stabilnych cenach: Słowacji, Holandii i Litwy. Przy kalkulacji wartości referencyjnej nie uwzględniono Irlandii oraz Łotwy jako krajów ze stopą inflacji znacząco odbiegającą w dół od pozostałych państw strefy euro (odpowiednio o 3,3 i 3,2 pkt. proc.). Wzrost wartości referencyjnej na skutek stopniowego wychodzenia państw Europy Zachodniej z kryzysu, jak również spadek średniego tempa wzrostu tzw. indeksu HICP w Polsce w ostatnich 12 miesiącach do 2,7 proc., doprowadziły do dalszego zmniejszenia różnicy między inflacją w Polsce a wartością referencyjną do 0,4 pkt. proc. (w porównaniu z 0,6 pkt. proc. przed miesiącem). Kryterium stabilności cen nie jest wypełnione od października 2008 r.

Obecnie nie jest wypełnione kryterium fiskalne ze względu na nałożoną na Polskę procedurę nadmiernego deficytu. Wynik sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2009 r. wyniósł -7,2 proc. PKB. Zgodnie z przyjętą przez Radę Ministrów aktualizacją Programu Konwergencji 2009, Polska do 2012 r. powinna ograniczyć nadmierny deficyt sektora finansów publicznych. Realizacja tej rekomendacji umożliwiłaby zakończenie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski najpóźniej w 2013 r. Istnienie nadmiernego deficytu zostało stwierdzone w 24 z 27 państw UE. Z aktualnej wyceny instrumentów finansowych wynika, że rynek dyskontuje wejście Polski do strefy euro w przedziale 2019 do 2021 r. Przedział ten nie zmienił się znacząco w porównaniu z listopadem. Z majowej ankiety Reuters wynika natomiast, że medianą oczekiwań analityków rynkowych w odniesieniu do daty przyjęcia w Polsce euro jest nadal rok 2015. W porównaniu z poprzednią, lutową ankietą, przesunięciu uległy najwcześniejsza i najpóźniejsza prognozowana data wejścia Polski do strefy euro (odpowiednio z 2012 r. do 2014 r. oraz z 2016 r. do 2019 r.).

{jumi [*9]}

a