wtorek, maj 17, 2022
Follow Us
wtorek, 07 maj 2019 12:51

Pseudoartystyczna prowokacja w Płocku Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej

Policja zatrzymała kobietę która w nocy z 26 na 27 kwietnia na terenie Płocka rozkleiła na śmietnikach i toaletach materiały z przerobionym obrazem Jasnogórskim. Zawiadomienie złożył proboszcz jednej z płockich parafii.

Prawdopodobnym motywem działania sprawczyni było dokonanie pseudoartystycznej prowokacji. Policja rozpoczęła dochodzenie w sprawie znieważania i profanacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Płocku.

W związku z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa obrazy uczuć religijnych policja przeprowadziłą oględziny i zabezpieczyła rozklejone materiały, a także przesłuchała świadków oraz zabezpieczyła nagrania z monitoringu miejskiego.

Policjanci po analizie zgromadzonego materiału ustalili dane osoby - kobiety w wieku lat 51, która mogła mieć związek z tym przestępstwem i zarządzili przeszukanie mieszkania. W jego trakcie ujawnili kilkadziesiąt przerobionych zdjęć z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Kobiecie przedstawiono zarzut obrażania uczuć religijnych, po czym po przesłuchaniu została zwolniona do domu

Jednak z dalszych ustaleń wynikało, że osoba ta przebywa poza granicami kraju. Bezzwłocznie po jej powrocie policjanci, na podstawie postanowienia prokuratora o zarządzeniu przeszukania, o godzinie 7:00 weszli do jej mieszkania w Warszawie. W trakcie przeszukania pomieszczeń oraz pojazdu należącego do kobiety ujawnili kilkadziesiąt przerobionych zdjęć z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. W związku z tym, że istniało uzasadnione przypuszczenie, że kobieta popełniła to przestępstwo, zachodziła obawa, że będzie chciała pozbyć się pozostałych materiałów. 51-letnia kobieta została przewieziona do Komendy Miejskiej Policji w Płocku, aby wykonać dalsze czynności w tej sprawie.

Kobiecie przedstawiono zarzut obrażania uczuć religijnych, po czym po przesłuchaniu została zwolniona do domu.

Art. 303 kodeksu postępowania karnego - przesłanki wszczęcia śledztwa

Jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, wydaje się z urzędu lub na skutek zawiadomienia o przestępstwie postanowienie o wszczęciu śledztwa, w którym określa się czyn będący przedmiotem postępowania oraz jego kwalifikację prawną.

Art. 196 kodeksu karnego - Obrażanie uczuć religijnych

Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

a