We wrocławskim marszu udział wzięło około 9 tys. osób. Nie doszło do zbiorowego naruszenia ładu i porządku publicznego, ale odnotowano incydent w związku z którym poszkodowane zostały dwie osoby i funkcjonariusz. 6 osób zostało zatrzymanych a blisko 250 wylegitymowano. Policjanci, analizując materiały zgromadzone podczas zabezpieczenia, ujawnili kolejne osoby naruszające prawo. Poniżej publikujemy ich wizerunki.
11 listopada 2018 roku duża ilość policjantów czuwała nad bezpieczeństwem mieszkańców i wszystkich osób biorących udział w zgromadzeniach oraz marszu. Ulicami miasta przeszło około 9 tys. osób i dzięki działaniom policjantów zabezpieczających marsz, nie doszło do zbiorowego naruszenia ładu i porządku publicznego. Nie doszło też do bezpośredniej konfrontacji uczestników różnych zgromadzeń. Cały czas policjanci byli też w bezpośrednim kontakcie z obserwatorami z ramienia urzędu miasta.
Podczas przemarszu odnotowano jeden incydent. Z kilkutysięcznego tłumu zostały rzucone race i inne przedmioty. Jeden z nich zranił dwie osoby i funkcjonariusza Policji. Na szczęście obrażenia nie były groźne.
Na wrocławskim rynku obserwator z ramienia urzędu miasta podjął decyzję o rozwiązaniu zgromadzenia. Obserwatorowi podczas przekazywania informacji towarzyszyli policjanci. Bezpieczeństwo obserwatora nie było zagrożone w żadnym momencie. Po rozwiązaniu przez urząd miasta zgromadzenia, część jego uczestników opuściła miejsce zgromadzenia, a wobec pozostałych policjanci podjęli czynności w kierunku ustalenia ich danych personalnych. Łącznie funkcjonariusze wylegitymowali blisko 250 osób. Wobec tych, którzy nie zastosowali się do polecenia rozejścia, będą kierowane do sądu materiały w związku z wykroczeniem. Dotyczy to również organizatorów zgromadzenia.
Podczas marszu policjanci ujawnili też dwa transparenty z zakazanymi treściami i zatrzymali w tej sprawie 6 podejrzewanych o popełnienie przestępstwa z art. 256 kodeksu karnego.
Kolejne godziny analiz materiałów zarejestrowanych podczas przebiegu zgromadzenia, doprowadziły do ustaleń wizerunków osób podejrzewanych o zachowania niezgodne z prawem.
Jednocześnie wrocławscy policjanci zwracają się prośbą do osób, które posiadają wiedzę mogącą przyczynić się do ich identyfikacji, o kontakt z funkcjonariuszami komisariatu policji Wrocław – Stare Miasto pod nr tel. 71 359 26 00, 71 340 31 31 lub 71 340 43 90.
Materiały ze zdarzeń, do których doszło w rejonie dworca PKP Wrocław Główny i Rynku Starego Miasta, publikujemy poniżej.
Dalsze czynności prowadzą nadal funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.