sobota, maj 18, 2024
Follow Us
piątek, 27 styczeń 2017 14:47

Udaremniono wyłudzenie 4 milionów złotych

Napisane przez KSP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Udaremniono wyłudzenie 4 milionów złotych fot. Komenda Stołeczna Policji

18 osób zatrzymanych, udaremnione wyłudzenie 4 milionów złotych oraz zabezpieczenie majątkowe w wysokości prawie miliona złotych to efekt wielomiesięcznego śledztwa stołecznych policjantów z wydziału do spraw odzyskiwania mienia oraz Prokuratury Okręgowej w Warszawie. W ręce funkcjonariuszy trafiły kolejne osoby podejrzane między innymi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa mienia znacznych wartości.

Policjanci ze stołecznego wydziału do spraw odzyskiwania mienia od wielu miesięcy pracowali nad sprawą dotyczącą oszustw na szkodę inwestorów. Proceder miał polegać na udzielaniu pożyczek notarialnych tzw.„słupom”. Podszywali się oni pod prawowitych właścicieli nieruchomości, które miały stanowić jednocześnie przedmiot zabezpieczenia takich pożyczek.

Żmudna praca operacyjna funkcjonariuszy przyniosła efekty, ponieważ ustalono skład zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się tym procederem. Z informacji funkcjonariuszy wynikało, że osoby te działały na terenie Warszawy oraz w jej okolicach. Ich rolą było wyszukiwanie nieruchomości i „słupów”, pozyskiwanie inwestorów oraz przygotowanie podrobionej dokumentacji. W toku prowadzonego śledztwa ustalono także, że grupa zajmowała się zrywaniem lokat bankowych przy udziale zwerbowanych pracowników banków.

Współpraca stołecznych funkcjonariuszy oraz Prokuratury Okręgowej w Warszawie przyniosła kolejne efekty. Do policyjnego aresztu trafiły cztery osoby, w tym były pracownik banku oraz pośrednik kredytowy, którzy współpracując z grupą przestępczą dokonali zerwania lokaty na kwotę ponad miliona złotych na szkodę osoby fizycznej. Funkcjonariusze zatrzymali również mężczyznę, który miał dostarczać podrobione dokumenty tożsamości.

To już kolejne osoby zatrzymane w tej sprawie. Do tej pory w ręce policjantów trafiło w sumie 18 osób, którym przedstawiono 33 zarzuty, m.in. 10 osobom zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Policjanci doprowadzili już trzech mężczyzn i kobietę do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszeli zarzuty. Dawid G. oraz Anna Ł. są podejrzani o oszustwo mienia znacznej wartości. Ernest M. oraz Dariusz D. odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa mienia znacznej wartości oraz o próbę takiego przestępstwa.

Sprawa prowadzona pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie ma charakter rozwojowy.

a