wtorek, maj 17, 2022
Follow Us
środa, 09 grudzień 2015 12:34

Policjanci zabezpieczyli torebkę ze skóry krokodyla

Napisane przez KSP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Policjanci zabezpieczyli torebkę ze skóry krokodyla fot. Komenda Stołeczna Policji

Torebkę damską, co do której zachodzi podejrzenie, że jest wykonana ze skóry krokodyla i pochodzi z nielegalnego handlu okazami CITES zabezpieczyli policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i korupcji z piaseczyńskiej komendy.

Zgodnie z prawem, oferowanie sprzedaży, pozyskiwanie do celów handlowych, czy zakup zwierząt, roślin i wyrobów z listy CITES, zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody, jest zabronione.

Nabywając pewne wyroby uzyskane w wyniku obróbki i przetwarzania zwierząt chronionych, często nie zdajemy sobie sprawy, że popełniamy przestępstwo. Chodzi tu o okazy objęte Konwencją Waszyngtońską CITES, która wyraźnie określa sposoby ochrony, a także sprzedawania i kupowania takich okazów.

Na trop takich wyrobów, które prawdopodobnie chronione są Konwencją Waszyngtońską CITES i zostały wystawione na sprzedaż wpadli piaseczyńscy policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją.

Podczas kontroli jednego ze sklepów z odzieżą używaną na terenie Piaseczna, funkcjonariusze ujawnili torebkę, co do której zachodzi podejrzenie, że jest wykonana ze skóry krokodyla i pochodzi z nielegalnego handlu okazami CITES. Z uwagi na brak wymaganych do sprzedaży dokumentów torebka wystawiona na sprzedaż przez nieświadomą sprzedawczynię została zabezpieczona.

Policjanci przypominają, że za obrót wyrobami pochodzącymi ze zwierząt znajdujących się na liście CITES, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

a