wtorek, lipiec 23, 2024
Follow Us
czwartek, 19 luty 2015 11:37

Hakerski atak wart 23 tys. złotych

Napisane przez KSP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Hakerski atak wart 23 tys. złotych fot. Komenda Stołeczna Policji

Śródmiejscy policjanci zatrzymali dwóch obywateli Łotwy w wieku 28 i 32 lat podejrzanych o oszustwo komputerowe i przywłaszczenie pieniędzy.

Mężczyźni dzięki specjalnemu oprogramowaniu stworzyli fałszywą stronę banku pozyskując w ten sposób hasło i kod dostępu potrzebny do sfinalizowania późniejszego przelewu. Śledczy podejrzewają, że zatrzymani nie działali sami a sprawa podobnych przestępstw może mieć zasięg ogólnopolski. Sąd zdecydował już o tymczasowym aresztowaniu mężczyzn na 3 miesiące.

Do zatrzymania obywateli Łotwy przez policjantów, że śródmiejskiego wydziału wywiadowczo-patrolowego oraz policjantów z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu doszło w jednym z urzędów w chwili, kiedy mężczyźni podjęli już uzyskaną wcześniej w wyniku przestępstwa gotówkę.

Jak ustalili śledczy zatrzymani w wyniku hakerskiego ataku i wykorzystaniu specjalnego oprogramowania stworzyli fikcyjną stronę banku pozyskując w ten sposób hasło i kod dostępu do konta jednego z klientów. Następnie będąc już w posiadaniu niezbędnych danych przelali te pieniądze na inny rachunek, po czym „legalnie" na swoje nazwisko wypłacili 23.000 złotych w jednym z urzędów. Nie zdążyli jednak wyjść z nimi z budynku.

Policjanci odzyskali także wszystkie przywłaszczone na skutek oszustwa pieniądze. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwala przypuszczać, że zatrzymani obywatele Łotwy nie działali sami a skala podobnych przestępstw może wykraczać poza Warszawę.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty oszustwa komputerowego oraz przywłaszczenia mienia, za co kodeks karny przewiduje do 5 lat pozbawienia wolności. Na wniosek policjantów ze śródmiejskiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą prowadzących sprawę sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu zatrzymanych na 3 miesiące.

a