wtorek, lipiec 23, 2024
Follow Us
środa, 03 grudzień 2014 11:57

Policjanci uratowali dwie osoby przed zamarznięciem

Napisane przez KSP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Policjanci uratowali dwie osoby przed zamarznięciem fot. Komenda Stołeczna Policji

Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Tylko w ostatnim okresie policjanci z Ożarowa Mazowieckiego i Pragi Północ uratowali dwie osoby, których życie było zagrożone.

Policjanci z wydziału wywiadowczo-patrolowego z północnopraskiej komendy około 2:00 w nocy, spostrzegli przy ulicy Targowej błąkającą się starszą kobietę. Od razu zwróciło to ich uwagę. Kiedy rozpoczęli rozmowę z nią, kobieta pytała, gdzie się znajduje, była kompletnie zmarznięta. Nie potrafiła odpowiedzieć na żadne pytania policjantów. Funkcjonariusze kilka godzin wcześniej odebrali komunikat o tym, że zaginęła starsza kobieta. Policjanci połączyli oba fakty. O wszystkim powiadomili dyżurnego jednostki. Po sprawdzeniu, okazało się, że to zaginiona 84-latka. Na miejsce wezwana została karetka pogotowia, która zabrała kobietę do szpitala.

W Ożarowie Mazowieckim do funkcjonariuszy dotarła informacja o mężczyźnie, który mógł przebywać w jednym z pustostanów na terenie gminy w warunkach zagrażających jego życiu bądź zdrowiu z uwagi na niską temperaturę powietrza. Policjanci udali się we wskazane miejsce. Podczas kontroli pustostanu zastali 61-latka, który był już wyziębiony. Na miejsce funkcjonariusze wezwali karetkę pogotowia. Po udzieleniu mu pomocy przez ratowników, policjanci przewieźli go do ośrodka, w którym znalazł opiekę i schronienie. Ponadto podczas interwencji policjanci ustalili, że 61-latek był poszukiwany celem ustalenia miejsca pobytu jako osoba zaginiona.

Zimową porą na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażone osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997 lub 986, by uchronić kogoś od zamarznięcia i uratować czyjeś życie.

Uwaga: informacje dla osób bezdomnych udzielane są przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego pod bezpłatnym numerem telefonu 987. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej. Pod numer 987 zatelefonować może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.

a