piątek, lipiec 19, 2024
Follow Us
piątek, 22 sierpień 2014 10:15

Na motocyklem z prawem jazdy kat. B

Napisane przez KSP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Na motocyklem z prawem jazdy kat. B fot. sxc.hu

24 sierpnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, według której osoby, które co najmniej od trzech lat posiadają prawo jazdy kategorii B, będą mogły jeździć motocyklami o pojemności silnika do 125 cm3, o mocy nie większej niż 11 kW.

Dotychczas osoby z prawem jazdy tej kategorii mogły bez dodatkowego egzaminu poruszać się m.in. motorowerami i skuterami o pojemności maksymalnej 50 cm3, czyli pojazdami, do których prowadzenia wymagano prawa jazdy kategorii AM.

Nowy zapis uprawnia osoby posiadające kategorię B od co najmniej 3 lat do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg.

Zmiana przepisów prawdopodobnie zwiększy liczbę takich jednośladów na polskich drogach. Niewykluczone, że niektórzy z kierujących nie mając doświadczenia w tym zakresie będą coraz chętniej korzystać z nowych uprawnień. Warto jednak pamiętać, że jazda na motocyklu i jazda samochodem wymaga innych umiejętności. Dlatego też policjanci apelują o ostrożność i rozwagę na drodze, o nieprzecenianie swoich umiejętności i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

a