środa, czerwiec 12, 2024
Follow Us
środa, 28 maj 2014 15:29

"Grupa mokotowska" rozbita

Napisane przez KSP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
"Grupa mokotowska" rozbita fot. Komenda Stołeczna Policji

Policjanci ze stołecznego „terroru" wspierani przez funkcjonariuszy wydziału realizacyjnego i jednostek antyterrorystycznych zatrzymali 15 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym tzw. „grupie mokotowskiej". W trakcie działań zabezpieczono między innymi pistolet maszynowy „Skorpion", amunicję oraz środki odurzające. Postępowanie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie.

Z samego rana policjanci wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw KSP wspierani przez funkcjonariuszy wydziału realizacyjnego i jednostek antyterrorystycznych weszli do kilkunastu mieszkań na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości. Działania realizowane były w ramach postępowania prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie i miały na celu likwidację zorganizowanej grupy przestępczej tzw. grupy mokotowskiej.

Spośród 15 zatrzymanych osób, 14 przedstawiono już zarzuty obejmujące okres od 2011 roku do chwili obecnej i dotyczące między innymi udział w zorganizowanej grupie przestępczej, obrotu znacznymi ilościami środków odurzających (m.in. amfetaminy, heroiny oraz substancji psychotropowych), a także napadu z użyciem broni palnej na zakład jubilerski (doszło do niego w sierpniu 2011 roku przy ulicy Puławskiej w Warszawie) oraz napadu na dom w okolicach miejscowości Magnuszew koło Kozienic (2011 rok).

Pośród zatrzymanych osób są między innymi Artur N. (39 lat) ps. „Yogi", Sebastian L. (37 lat) ps. „Lepa" oraz Artur N. (36 lat) ps. „Arczi". „Lepa" i „Arczi" podejrzewani są o kierowanie grupą.

Dzisiaj do sądu skierowane zostaną wnioski o zastosowanie wobec zatrzymanych osób środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania.

Policyjna realizacja była kontynuacją działań w wyniku, których między innymi zatrzymano i aresztowano osoby podejrzane o napad na konwojentów dostarczających pieniądze do placówki bankowej w Wólce Kosowskiej.

Przypomnijmy. 14 marca 2013 r. pracownicy prywatnej firmy ochrony osób i mienia dostarczali gotówkę do placówki bankowej na terenie targowiska w Wólce Kosowskiej. W momencie wejścia do środka hali targowej zostali zaatakowani przez trzech mężczyzn, którzy oddali w ich kierunku strzały z broni palnej. Dwoje konwojentów zostało rannych. Sprawcy zabrali worki z pieniędzmi i uciekli do samochodu, w którym czekał ich wspólnik. Po napadzie rannych konwojentów przewieziono do szpitali, gdzie byli operowani. Wielomiesięczna praca policjantów ze stołecznego „terroru" oraz prokuratorów pozwoliła na zatrzymanie osób podejrzanych o związek z tym napadem i wieloma innymi przestępstwami oraz ich tymczasowe aresztowanie.

Dotychczasowe działania policjantów z „terroru" pozwoliły na zatrzymanie łącznie 33 osób, zabezpieczenie ponad 20 kilogramów środków odurzających oraz wielu przedmiotów pochodzących z przestępstw, w tym biżuterii o wartości ponad 1 miliona złotych. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli do chwili obecnej ponad 0,5 miliona złotych w gotówce.

a