wtorek, maj 17, 2022
Follow Us
piątek, 09 maj 2014 14:58

Fałszowali dokumentację, przywłaszczali majątki

Napisane przez KSP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Fałszowali dokumentację, przywłaszczali majątki fot. Komenda Stołeczna Policji

Policjanci wydziału do spraw odzyskiwania mienia Komendy Stołecznej Policji wspierani przez wydział realizacji KSP oraz funkcjonariuszy z innych wydziałów, przeprowadzili realizację śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie dotyczącego przestępczej działalności grupy osób zajmujących się przywłaszczaniem praw majątkowych do nieruchomości zlokalizowanych na terenie Warszawy, poprzez posługiwanie się podrobioną dokumentacją stwierdzającą prawa własności.

Grupa była rozpracowywana przez wydział do spraw odzyskiwania mienia przy wsparciu wydziału wywiadu kryminalnego KSP od dłuższego czasu. Pozwoliło to na jej bieżące monitorowanie i zatrzymanie sprawców na tzw. „gorącym uczynku" usiłowania sprzedaży kolejnych trzech działek o rynkowej wartości około 2 mln zł.

Działania zostały przeprowadzone równolegle w kilku miejscowościach i doprowadziły do zatrzymania 7 osób w tym „organizatora" i dwóch jego najbliższych współpracowników. Prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie nadzorujący śledztwo ogłosił zarzuty fałszowania, wyłudzenia i użycia poświadczenia nieprawdy, przywłaszczenia oraz oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości. Pięciu zatrzymanych usłyszy również zarzuty „prania brudnych pieniędzy" z art. 299 KK.

Uzyskiwane milionowe korzyści były legalizowane poprzez fikcyjne transakcje zakupu i sprzedaży nieruchomości, inwestycje w posiadłości zakupione na podstawione osoby lub lokowane na ich rachunkach.

Szczególny nacisk wydział do spraw odzyskiwania mienia Komendy Stołecznej Policji położył na ustalenie składników majątkowych podejrzanych oraz uzyskanych z przestępczej działalności korzyści, których wartość wstępnie szacuje się na kwotę przekraczająca 3,5 mln zł.

Z materiału dowodowego wynika, że grupa działała co najmniej od około 4 lat i doprowadziła do sprzedaży nawet kilkunastu nieruchomości na terenie Warszawy i okolic. Organizator i jego najbliższy współpracownik zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy, przewidziane są dalsze zatrzymania.

a