Grupa była rozpracowywana przez wydział do spraw odzyskiwania mienia przy wsparciu wydziału wywiadu kryminalnego KSP od dłuższego czasu. Pozwoliło to na jej bieżące monitorowanie i zatrzymanie sprawców na tzw. „gorącym uczynku" usiłowania sprzedaży kolejnych trzech działek o rynkowej wartości około 2 mln zł.
Działania zostały przeprowadzone równolegle w kilku miejscowościach i doprowadziły do zatrzymania 7 osób w tym „organizatora" i dwóch jego najbliższych współpracowników. Prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie nadzorujący śledztwo ogłosił zarzuty fałszowania, wyłudzenia i użycia poświadczenia nieprawdy, przywłaszczenia oraz oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości. Pięciu zatrzymanych usłyszy również zarzuty „prania brudnych pieniędzy" z art. 299 KK.
Uzyskiwane milionowe korzyści były legalizowane poprzez fikcyjne transakcje zakupu i sprzedaży nieruchomości, inwestycje w posiadłości zakupione na podstawione osoby lub lokowane na ich rachunkach.
Szczególny nacisk wydział do spraw odzyskiwania mienia Komendy Stołecznej Policji położył na ustalenie składników majątkowych podejrzanych oraz uzyskanych z przestępczej działalności korzyści, których wartość wstępnie szacuje się na kwotę przekraczająca 3,5 mln zł.
Z materiału dowodowego wynika, że grupa działała co najmniej od około 4 lat i doprowadziła do sprzedaży nawet kilkunastu nieruchomości na terenie Warszawy i okolic. Organizator i jego najbliższy współpracownik zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy.
Sprawa ma charakter rozwojowy, przewidziane są dalsze zatrzymania.