piątek, lipiec 19, 2024
Follow Us
poniedziałek, 03 marzec 2014 15:34

Awantura na meczu Legii z Jagiellonią

Napisane przez KSP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Awantura na meczu Legii z Jagiellonią fot. YouTube

Mecz Legii Warszawa z Jagiellonią Białystok został przerwany na skutek chuligańskich ekscesów, do których doszło pomiędzy kibicami obydwu drużyn. Decyzję podjął przedstawiciel Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m. st. Warszawy. Niezwłoczna reakcja policjantów pozwoliła na skuteczne przywrócenie porządku publicznego. Zatrzymano 38 osób.

Na mocy decyzji Komisji Ligi Ekstraklasy SA z dnia 16 lutego br., Trybuna Północna stadionu przy ul. Łazienkowskiej 3 w Warszawie, tzw. „Żyleta", podczas meczu z Jagiellonią Białystok była zamknięta. Sankcja została nałożona w związku z wydarzeniami, do jakich doszło na wymienionej trybunie w dniu 14 lutego br., w trakcie meczu pomiędzy drużynami Legia Warszawa - Korona Kielce. Pseudokibice użyli wówczas materiałów pirotechnicznych, co doprowadziło do zadymienia, a w konsekwencji przerwania meczu na ponad 5 minut.

Klub Piłkarski Legia Warszawa umożliwił kibicom zasiadającym do tej pory na „Żylecie", zakup biletów na pozostałe sektory stadionu.

Kilkanaście minut po godzinie 17-tej kibice Jagiellonii Białystok rzucili dwie petardy hukowe w kierunku stref buforowych, jedna z nich eksplodowała w niewielkiej odległości od pracownika służby organizatora. Kolejna petarda hukowa eksplodowała niedaleko od mężczyzny z dzieckiem. W związku z rzucaniem petard hukowych w kierunku trybuny zachodniej kibice „Legii" zasiadający na jej dolnym poziomie opuścili zajmowany sektor.

O godzinie 18:00 rozpoczął się mecz.

Około godziny 18:32 kibice gości zaczęli się przemieszczać zarówno w górne rejony zajmowanych przez siebie sektorów jak i w kierunku promenady za trybuną południową. Wchodzili na ogrodzenie oddzielające sektory gości od strefy buforowej w celu pokonania przeszkody i doprowadzenia do konfrontacji z kibicami warszawskimi. Z uwagi na brak odpowiedniej reakcji służb organizatora kibice Legii Warszawa dotarli do ogrodzenia oddzielającego sektory kibiców gości od pozostałej części trybuny.

Około godz. 18:33 poinformowano kierownika ds. bezpieczeństwa Legii Warszawa o konieczności podjęcia zdecydowanych działań przez służby porządkowe i informacyjne organizatora oraz wzmocnienie dodatkowymi pracownikami rejonu trybuny południowej. Kierownik ds. bezpieczeństwa ocenił, iż jego służby poradzą sobie z zaistniałą sytuacją.

Około godz. 18:35 kierownik ds. bezpieczeństwa poinformował, że jeszcze nie będzie występował z wnioskiem o wejście na teren imprezy masowej sił policyjnych.

O godzinie 18:37 pseudokibice Legii Warszawa wyłamali bramkę ewakuacyjną stanowiącą element ogrodzenia oddzielającego sektory gości od pozostałej części trybuny południowej i doprowadzili do konfrontacji siłowej z kibicami Jagiellonii Białystok.

O godzinie 18:38 kierownik ds. bezpieczeństwa w imieniu organizatora wystąpił z pisemnym wnioskiem o wprowadzenie sił policyjnych na teren imprezy masowej.

Około godziny 18:41 na Trybunę Południową wprowadzono policjantów Oddziału Prewencji Policji w Warszawie. W trakcie wprowadzenia policjantów na trybunę południową nastąpiło opóźnienie spowodowane zamkniętą bramą i brakiem w tym miejscu pracowników ochrony. Po około 2 minutach w rejon bramy przybył pracownik ochrony, który na wezwanie do otwarcia bramy i wpuszczenie Policji oświadczył, że nie posiada kluczy do bramy wejściowej. W związku z powyższym, w celu wejścia na trybunę, gdzie doszło do zakłócenia porządku publicznego i zagrożenia życia ludzkiego, policjanci sforsowali bramę wejściową.

Po wejściu na trybunę policjanci podjęli zdecydowane działania wobec agresywnych kibiców. Niezwłoczna reakcja policjantów pozwoliła na skuteczne przywrócenie porządku publicznego. W indywidualnych przypadkach użyli środków przymusu bezpośredniego w postaci pałek służbowych, siły fizycznej oraz ręcznych miotaczy pieprzu. Zdecydowane działania policjantów i wezwania do zachowania zgodnego z prawem kierowane do kibiców odniosły skutek, kibice „Legii" wycofali się do swoich sektorów, natomiast kibice „Jagiellonii" zaprzestali jakichkolwiek działań niezgodnych z prawem. W celu niedopuszczania do ponownych naruszeń przepisów prawa został wystawiony kordon z sił policyjnych między sektorami zajmowanymi przez kibiców obydwu drużyn.

Decyzja o przerwaniu imprezy masowej podjęta została o godzinie 18:34 przez przedstawiciela Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m. st. Warszawy. Spiker poinformował znajdujących się na terenie stadionu kibiców o przerwaniu imprezy masowej o godzinie 18:49.

W trakcie trwania zabezpieczenia zatrzymano 38 osób celem wykonania czynności w kierunku art. 158 § 1 kk. Wśród zatrzymanych było dwóch kibiców „Legii" Warszawa oraz 36 kibiców „Jagiellonii" Białystok w tym dwóch nieletnich. Powyższe osoby zostały osadzone w PDOZ, SODON oraz w Policyjnej Izbie Dziecka.

a