poniedziałek, lipiec 22, 2024
Follow Us
środa, 15 styczeń 2014 10:04

Bursztynowy szlak Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bursztynowy szlak http://www.morguefile.com

Rośnie liczba prób przemytu bursztynu z Obwodu Kaliningradzkiego. Warmińsko-mazurscy celnicy wykryli kolejny nielegalny transport tego kruszcu, tym razem na przejściu w Gołdapi.

Jak wskazują statystki Służby Celnej w roku 2012 funkcjonariusze na granicy z Rosją zatrzymali ok. 30 kilogramów tego surowca, w roku 2013 już ponad 140 kilogramów. Co ciekawe, statystyki celników wskazują, że proceder ma charakter międzynarodowy - trudnią się nim Rosjanie, Polacy a także Litwini.

Wygląda, że ten towar będzie popularny wśród przemytników także w tym roku. 10 stycznia na przejściu w Gołdapi, do budynku kontroli szczegółowej skierowano samochód osobowy marki Audi 100 na rosyjskich numerach rejestracyjnych. Uwagę funkcjonariuszy Służby Celnej zwrócił metalowy zbiornik paliwa. Po jego zdemontowaniu i otwarciu stwierdzono, że znajduje się w nim bursztyn zapakowany w foliowe woreczki. Łącznie ujawniono 30 kilogramów bursztynu. Wobec podróżnego wszczęto sprawę karną skarbową i Rosjanin skorzystał z możliwości dobrowolnego poddania się odpowiedzialności i przyjął karę w wysokości 12 000 złotych.

W nocy z 23 na 24 grudnia 2013 roku w Grzechotkach wykryto przemyt ponad 43 kilogramów bursztynu, 15 grudnia w Bezledach zatrzymano 20 kilogramów. Jak się szacuje w Obwodzie Kaliningradzkim znajduje się ok. 80 proc. światowych zasobów bursztynu i tylko tu prowadzi się jego przemysłowe wydobycie. Np. w kopalni w miejscowości Jantarnyj co roku pozyskuje się ok. 360 ton surowca. Zgodnie z rosyjskimi przepisami tylko firmy ze stosowną koncesją mają prawo do wywozu bursztynu z terenu Federacji Rosyjskiej.
Źródło: http://olsztyn.com.pl.

a