niedziela, maj 22, 2022
Follow Us
piątek, 18 październik 2013 12:48

Opuścił zakład i napadł na kobietę

Napisane przez KSP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Opuścił zakład i napadł na kobietę fot. Komenda Stołeczna Policji

Policyjni wywiadowcy z mińskiej komendy zatrzymali podczas pościgu 29-letniego Sylwestra L., mieszkańca powiatu grójeckiego, który na stacji kolejowej w Mińsku Mazowieckim napadł na 60-letnią kobietę.

Mężczyzna, który zaatakował 60-latkę, próbował ukraść jej torebkę z pieniędzmi i dokumentami. Podejrzany w tej sprawie Sylwester L. usłyszał już zarzut usiłowania popełnienia rozboju oraz innych przestępstw. Teraz grozi mu wysoka kara pozbawienia wolności. Mężczyzna tego samego dnia, kilka godzin wcześniej, opuścił zakład karny, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności za przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu. Dlatego będzie odpowiadał w warunkach recydywy.

Policyjni wywiadowcy późnym wieczorem patrolowali rejon stacji kolejowej. W pewnej chwili zauważyli mężczyznę szarpiącego kobietę. Funkcjonariusze błyskawicznie przyspieszyli i ruszyli w kierunku napastnika, który rzucił się do ucieczki. Policjanci namierzyli mężczyznę, który ukrył się w krzakach za jednym z budynków.

Wywiadowcy założyli kajdanki mężczyźnie i zabrali go do radiowozu. W międzyczasie porozmawiali z kobietą i ustalili, co wydarzyło się na stacji. Mężczyzna, którym okazał się 29-letni Sylwester L. pochodzący z powiatu grójeckiego, najechał na kobietę rowerem, a kiedy ta przewróciła się, używając przemocy, bijąc i szarpiąc, próbował odebrać jej torebkę, w której miała pieniądze i dokumenty. Kobieta broniła swojej własności, aż w końcu wyrwała się napastnikowi.

Wspomniany mężczyzna został zatrzymany i zabrany do policyjnego aresztu. Po sprawdzeniu Sylwestra L., okazało się, że tego samego dnia, kilka godzin wcześniej, opuścił on zakład karny w Siedlcach, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności za przestępstwa popełnione przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu. Mężczyzna w chwili zatrzymania miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Kiedy już wytrzeźwiał, trafił przed oblicze prokuratora, który przedstawił mu zarzut usiłowania popełnienia rozboju oraz innych przestępstw. Na wniosek prokuratury i policji, sąd w Mińsku wydał postanowienie o aresztowaniu mężczyzny na kolejne trzy miesiące, stosując wobec Sylwestra L. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Podejrzany o popełnienie przestępstwa rozboju mężczyzna, odpowie przed sądem, który może zaostrzyć wymiar kary, ponieważ Sylwester L. jest podejrzany o popełnienie przestępstwa w warunkach recydywy. Kodeks karny za rozbój przewiduje karę do 12 lat pozbawienia wolności, a za popełniony w warunkach recydywy, można sądzić ewentualnego sprawcę do górnej granicy ustawowego zagrożenia, zwiększonego o połowę.

a