czwartek, marzec 28, 2024
Follow Us
wtorek, 19 styczeń 2010 11:26

Bałagan w przepisach obniża jakość usług medycznych

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Nowe przepisy mogą uderzyć w pielęgniarki Nowe przepisy mogą uderzyć w pielęgniarki www.sx.hu (wolak)

Krajowa Izba Gospodarcza pozytywnie ocenia inicjatywę Ministerstwa Zdrowia w zakresie uporządkowania przepisów prawa związanych ze świadczeniem gwarantowanych usług medycznych. Istnieją jednak pewne zastrzeżenia.

 

Zdaniem KIG, należy m.in. wydłużyć okres dostosowawczy w zakresie warunków świadczenia usług w odniesieniu do wymagań technicznych i sanitarnych. W obecnej sytuacji finansowej zakładów opieki zdrowotnej proponowane przez Ministerstwo Zdrowia terminy spowodują drastyczne zmniejszenie liczby placówek, w tym praktyk pielęgniarek i położnych, spełniających warunki kontraktowania świadczeń medycznych w NFZ.

KIG sceptycznie ocenia przepisy w zakresie wymagań dotyczących kadry medycznej. W warunkach polskiej służby zdrowia są nierealistyczne. W szczególności dotyczy to liczby lekarzy w stacjach dializ. Przy obecnej liczbie specjalistów i trybie kształcenia należy zmniejszyć liczbę stacji dializ lub skrócić ich czas pracy, aby spełnić warunki kontraktowania usług w NFZ .

Zdaniem KIG, niedopuszczalne i niezgodne z ustawą o ochronie konkurencji jest różnicowanie warunków kontraktowania usług medycznych w NFZ przez nowych kontrahentów i placówki przedłużające dotychczasowe umowy. Dotyczy to w szczególności różnych terminów dostosowawczych dla wyżej wymienionych grup świadczeniodawców.

KIG zwraca też uwagę na niską jakość stanowionego prawa w procesie asymilacji warunków umów określonych przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do rozporządzeń ministerstwa zdrowia. Nieścisłości pojawiające się w przepisach powodują zwiększenie kosztów, które pokrywa NFZ.

Środowisko przedsiębiorców skupionych w Krajowej Izbie Gospodarczej apeluje także o przyspieszenie prac nad projektem ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.

Według szacunków resortu zdrowia do systemu ochrony zdrowia dzięki dodatkowym ubezpieczeniom mogłoby trafić nawet 28 mld zł, z czego napływ środków finansowych do szpitali szacowany jest na 10-12 mld zł.

a