środa, sierpień 17, 2022
Follow Us
wtorek, 28 maj 2013 10:20

W sporze z UOKiK

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W sporze z UOKiK Fot. www.polkomtel.pl

Czołowy operator telekomunikacyjny otrzymał z UOKiK odpowiedź na pismo z prośbą o wyjaśnienie i wniosek o udostępnienie informacji publicznej.

Firma wystąpiła o to w związku z materiałem określanym przez Urząd jako „Opinia Prezesa UOKiK” przedstawionym w toku prowadzonego przez UKE przetargu na rezerwację częstotliwości z zakresu 1800 MHz. Dzięki tym odpowiedziom Polkomtel może już z niemal 100 proc. pewnością uznać, że zapowiadane przez Urząd „dogłębne analizy” nie istnieją.

Po publicznej deklaracji przedstawiciela UOKiK, że przed wydaniem opinii Urząd „dogłębnie przeanalizował rynek”, Polkomtel liczył na przedstawienie wspomnianych analiz i odpowiedzi na szereg pytań dotyczących aktualnej i przyszłej sytuacji na krajowym rynku telekomunikacyjnych usług mobilnych, które powinny być przedmiotem takiej analizy. Takie analizy nie zostały nam przedstawione. Co więcej - pisma (załączniki) przesłane spółce przez UOKiK skłaniają do refleksji, że żadne analizy nie zostały przez Urząd przeprowadzone. Przesłana odpowiedź wskazuje na to, że Urząd posiadający ogromną władzę oraz siłę i możliwości wpływania na rynek, swoje opinie i wnioski opracowuje bez jakiejkolwiek merytorycznej analizy.

Według Polkomtela reakcja Urzędu na pytania i wnioski firmy utwierdza w przekonaniu, że zarówno UOKiK, jak i UKE, dla którego sporządzona została tzw. „Opinia” nie przywiązują znaczenia do tego, jak ukształtują rynek swoimi decyzjami. Może to skłaniać do refleksji, że nadrzędnym celem przetargu nie było zapewnienie konkurencyjności, ale przyznanie częstotliwości konkretnym podmiotom. Co ciekawe, część stawianych przez Polkomtel pytań, znalazła twierdzącą odpowiedź w opublikowanej 23 maja na stronie rpkom.pl rozmowie z szefami założonej przez T-Mobile (Grupa Deutsche Telekom) i Orange (Grupa France Telecom) spółki NetWorks! Jak się okazuje, w przypadku Polkomtelu współpraca z innymi podmiotami może zagrażać konkurencji, natomiast wspólne działania tych dwóch podmiotów posiadających łącznie ponad połowę udziału w polskim rynku są, jak to określiła prezes UKE w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”, świetną ideą.

„Zaakceptujemy każdy wynik przetargu, ale pod warunkiem, że zostanie on przeprowadzony w sposób przejrzysty. Naszym zdaniem, dotychczasowe zachowanie UKE, jak i niestety UOKiK, wskazuje na to, że przetarg na częstotliwości z zakresu 1800 MHz został przeprowadzony z naruszeniem wielu reguł, zasad i przepisów prawa. Przesłana nam odpowiedź z UOKiK jest przykładem lekceważenia wspomnianych reguł i zasad. Przypominamy, że wszystkie dokumenty wytworzone przez instytucję państwową mają status dokumentów publicznych i zgodnie z wyrokami w przegranych już przez UOKiK analogicznych sprawach przed sądami administracyjnymi, powinny zostać udostępnione” – napisał Polkomtel w komunikacie dla prasy”. Firma wystąpi do sądu administracyjnego (WSA) ze skargą na bezczynność prezesa UOKiK w związku z udostępnianiem informacji publicznej.

{jumi [*9]}

Więcej w tej kategorii: « Promocja polskich kosmetyków

a