środa, luty 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 23 maj 2013 15:53

Spłata hipotecznych nieco tańsza

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Spłata hipotecznych nieco tańsza www.sxc.hu

Chociaż po ponad roku ciągłego wzrostu marż kredytowych nastąpił ich spadek, to jednak na rynku sprzedaży mieszkań wciąż panuje marazm.

Potencjalni klienci nie prowadzą intensywnych poszukiwań własnego „M” – wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez portal nieruchomości Domy.pl i firmę doradztwa finansowego Open Finance.
Kwietniowe ceny ofertowe mieszkań w 12. miastach spośród 18. badanych przez Domy.pl spadły średnio o 0,7 proc. W porównaniu z marcem br. stawki najbardziej spadły w Szczecinie – o 1,9 proc., Gdańsku – 1,4 proc. i Białymstoku – 1,3 proc. Ponad 1-procentowy spadek średniej zanotował także Kraków (-1,1 proc.). W tym samym czasie na pozostałych sześciu badanych rynkach stawki ofertowe nieznacznie wzrosły – w Gdyni i Lublinie o 0,5 proc., a w Katowicach, Kielcach, Sopocie i Łodzi o 0,3 proc.

Na rynku kredytów hipotecznych nareszcie powiało nieco optymizmem. Po ponad roku ciągłego wzrostu marż kredytowych wreszcie zanotowaliśmy spadek. Średnia marża kredytu mieszkaniowego w złotym spadła od początku roku z 1,59 pkt. proc. do 1,55 p.p. Z 17. banków uwzględnionych w ostatnim rankingu kredytów hipotecznych Open Finance pięć marże obniżyło, a trzy podniosły. Potencjalnym kredytobiorcom sprzyjają też decyzje RPP, która w maju po raz szósty w ostatnich kwartałach obniżyła stopy procentowe. To obniża oprocentowanie kredytów i podnosi zdolność kredytową, na dodatek same banki też planują łagodzenie polityki kredytowej – tak przynajmniej wynika z ankiety NBP przeprowadzonej wśród przewodniczących komitetów kredytowych 27. instytucji.

Stawki WIBOR nieustannie spadają już od 10. miesięcy, prawie każdego dnia ustanawiając nowy rekordowo najniższy poziom. Dzięki temu praktycznie każda aktualizacja oprocentowania oznacza dla klientów obniżkę miesięcznej raty. Od ubiegłorocznych wakacji teoretyczna rata 30-letniego kredytu hipotecznego w zł na kwotę 300 tys. zł spadła o 442 zł, czyli 22,5 proc. Stopy obniżono także w strefie euro. Rada EBC ustaliła, że podstawowa stopa procentowa wynosić teraz będzie 0,5 proc., najmniej w historii. Ale, mimo obniżki stóp, stawki EURIBOR decydujące o oprocentowaniu kredytów hipotecznych w euro ani drgnęły. 3-miesięczny EURIBOR od jesieni ubiegłego roku utrzymuje się na poziomie ok. 0,2 proc. W takiej sytuacji o wysokości miesięcznego obciążenia decyduje kurs EUR/PLN. A ten nieco ostatnio wzrósł. Aktualnie euro jest wyceniane o 8-10 gr. drożej niż w połowie kwietnia. Dla osoby spłacającej kredyt hipoteczny w euro oznacza to wzrost miesięcznej raty o ok. 2 proc.
Ruchów w zakresie stóp procentowych nie ma za to w Szwajcarii, oprocentowanie kredytów we franku pozostaje na stabilnym poziomie od wielu kwartałów, a miesięczna rata zależna jest od wahań kursów. CHF/PLN obniżył się w ciągu miesiąca o kilka groszy, dzięki czemu raty kredytów są o ok. 1-1,5 proc. niższe niż miesiąc temu.

{jumi [*9]}

a