sobota, kwiecień 13, 2024
Follow Us
wtorek, 21 maj 2013 11:53

Plenerowe kino w Warszawie Wyróżniony

Napisane przez AM
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Plenerowe kino w Warszawie www.um.warszawa.pl

Unikalne pokazy kina plenerowego z muzyką na żywo odbędą się w Warszawie na przełomie maja i czerwca. Pokazane zostaną klasyki kina niemego i unikatowe polskie produkcje nieme, w tym „Tajemnica pokoju 100" – najstarszy zachowany film produkcji polskiej. Na pierwszy filmowy pokaz - na Polu Mokotowskim - organizatorzy zapraszają w piątek, 24 maja o godzinie 21.45. Będą to filmy Aleksandra Hertza.

W czasie czwartej edycji kina koncertowego w Warszawie odbędzie się łącznie pięć projekcji: na Polu Mokotowskim i w Ogrodzie Saskim. Wstęp wolny.

 

• Piątek, 21.15, 24 maja, Pole Mokotowskie

Tajemnica pokoju 100, reż. Aleksander Hertz, 1914
Najstarszy zachowany film polskiej produkcji. Pikantna farsa składająca się z trzech części: Flirt, Na maskaradzie, W hotelu.

Bestia, reż. Aleksander Hertz, 1917
Film z Polą Negri. Dziewczynka, dość sprytna i urodziwa, kocha kandydata na apasza, postanawia w życiu zrobić karierę.

Muzyka: "Tapersi"
Projekt "Tapersi" łączy lata doświadczeń i indywidualne pasje wyśmienitych muzyków - obok wspólnego budowania emocji, nie zabraknie partii solowych, w których artyści będą mieli okazję zaprezentować swój kunszt. "Tapersi" zagrają podczas projekcji filmów "Bestia" oraz "Tajemnice pokoju nr 100", w składzie: Piotr Ziarek Ziarkiewicz (trumpet), Mirosław Wiśniewski (bas), Tomasz Filipczak (piano).

 

 

• Sobota, 21.45, 25 maja, Pole Mokotowskie

Szlakiem hańby, reż. Mieczysław Krawicz, 1929

Egzotyczny melodramat i jednocześnie film sensacyjny według pomysłu Antoniego Marczyńskiego (po premierze filmu ukazała się powieść filmowa pt. "W szponach handlarzy kobiet"), opowiadający o losach wiejskiej dziewczyny Marysi, która za chlebem płynie do Brazylii. Niewątpliwymi atutami filmu jest sprawna realizacja i doskonałe zdjęcia Alberta Wywerki utrwalające plenery polskiej wsi końca lat 20., a także piękna, niemal dokumentalna sekwencja żydowskiego ślubu zrealizowana w scenerii Kazimierza nad Wisłą.

Zespół: Gadająca Tykwa

W muzyce Gadającej Tykwy odnajdziemy utwory brzmiące afrykańsko, osadzone w pulsującym dynamicznym rytmie Afryki Zachodniej, ale też piosenki inspirowane bluesem czy country.

 

• Niedziela, 21.45, 26 maja, Pole Mokotowskie

Mocny człowiek, reż. Henryk Szaro

Sława i bogactwo, to obsesyjne marzenie Henryka Bieleckiego (Gregori Chmara), dziennikarza a jednocześnie początkującego pisarza. Brak talentu i twórczej weny stoją jednak na przeszkodzie jego pisarskiej kariery. W megalomańskim umyśle rodzi się zbrodniczy plan - zamorduje swojego przyjaciela Jerzego Górskiego (Artur Socha), chorego i wyniszczonego przez narkotyki pisarza i ukradnie jego rękopisy.


Zespół: Vladimirska

5-osobowy zespół powstały w Krakowie. Ich folkowo-popowe brzmienie jest mocno osadzone w egzotycznej sferze muzycznej, sięgającej dawnych czasów europejskiej fanfary, karnawałów i cyrków objazdowych. Sama grupa określa swoją muzykę jako "retro-cyrkowo- folkową".

 

• Sobota, 21.45, 1 czerwca, Ogród Saski

Charlie włóczęgą, reż. Charlie Chaplin, 1916

Charlie wciela się w postać ubogiego skrzypka. Pewnego dnia traci pracę i trafia w pobliże obozu Cyganów. Zakochuje się w młodej dziewczynie. Aby obronić się przed gniewem herszta Cyganów wyruszają w podróż ukradzionym wozem.

Brzdąc, reż. Charlie Chaplin, 1921

Pewnego dnia kobieta zostawia dziecko w limuzynie milionera z dołączonym liścikiem o treści: „ktokolwiek znajdzie tę sierotę, niech kocha ją i obdarzy opieką". Limuzyna zostaje skradziona przez złodziei, którzy wyrzucają malca do kosza na śmieci.

Zespół: Ritmodelia

Miki Wielecki wraz z Ritmodelią - Perkusjonista, kongista, kuiczysta, bongosero... muzyk, sideman, a od czasu do czasu kompozytor.  www.ritmodelia.pl

 

• Niedziela, 21.45, 2 czerwca, Ogród Saski

Antena, reż. Esteban Sapir, 2007

Współczesny film niemy! Niepowtarzalny, niezwykły, surrealistyczny obraz, pięknie opowiedziana bajka, wysmakowany wizualnie niemy film, odwołujący się do niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, zwłaszcza do dzieł Fritza Langa i Friedricha Murnaua. „Antena" Estebana Sapira to prawdziwa uczta dla oka i gratka dla wielbicieli kina. Miasto bez Głosu rządzone jest przez Pana TV. Odebrał on mieszkańcom głos i przejął całkowitą kontrolę nad każdym wypowiadanym słowem oraz każdym przedstawianym obrazem. Zmusił ich do żywienia się wyłącznie żywnością jego własnej produkcji - TELE-POKARMEM.
Zespół: Adam Świtała

Muzyk o niezwykle różnorodnym repertuarze. Założyciel międzynarodowej formacji "Alive! Music" z która wystąpił na festiwalu "Olympus Jazz Nights 2008" w Warszawie. Z Wojtkiem Błażejczykiem tworzy eksperymentalny duet gitarowy "Duoturborożec" z którym wystąpił m. in. w ramach Warsaw Summer Jazz Days.

www.kinokoncertowe.pl

{jumi [*7]}

 

 

a