środa, lipiec 17, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/13299.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/13299
środa, 15 maj 2013 13:25

Smaki Portugalii Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Smaki Portugalii Fot.: Cezary Rudziński

Już po raz czwarty Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza organizuje Tydzień Portugalski pod nazwą „Smaki Portugalii" – „Flavours of Portugal".

Będzie do największa w br. impreza promująca u nas ten kraj, a zwłaszcza jego kuchnię i wina, turystykę i kulturę. Odbędzie się ona w hotelu InterContinental Warszawa, gdzie zorganizowano też konferencję prasową poprzedzająca ten Tydzień, z udziałem przedstawicieli kierownictwa Izby, hotelu i innych instytucji. Nie zabrakło w jej trakcie również ciekawych prezentacji audiowizualnych, a po zakończeniu degustacji portugalskich potraw i win.
Otwierając spotkanie z prasą wiceprezes PPCC António Castro poinformował, że w ciągu 5 lat działania Izby – powstała ona w 2008 roku – liczba jej członków wzrosła z kilku do 205. Równocześnie szybko rozwijały się relacje gospodarcze polsko-portugalskie. W Polsce działa już sporo firm portugalskich. Celem Izby jest wprowadzenie także większej liczby polskich do jego kraju. Portugalia – podkreślił – przeżywa obecnie poważny kryzys gospodarczy, ale stanowi on zarazem wyzwanie dla zagranicznych inwestorów. Przypomniał o smacznej kuchni i winach portugalskich, wyraził nadzieję, że podobnie jak poprzednie Tygodnie Portugalskie, i ten okaże się sukcesem.
Autorów potraw, które będę serwowane podczas „Smaków Portugalii" przedstawił dyrektor generalny hotelu InterContinental Warszawa Marten Schoenrock. Szefową hotelowej kuchni Ewę Olejniczak oraz przylatujących specjalnie z Portugalii szefów kuchni: Carlę Costa z hotelu Altis Park w Lizbonie, Gila Martinsa z hotelu Dom Pedro Palace w Lizbonie oraz Roberto Terixeirę – zastępcę szefa kuchni hotelu Quinta do Lorde na Maderze.
Nuno Lima Leite, dyrektor biura AICEP Portugal w Warszawie, a zarazem przedstawiciel ambasady tego kraju w Polsce wyraził nadzieję, że goście, którzy z różnych stron przyjadą na Tydzień Portugalski będą zadowoleni z serwowanego podczas niego jedzenia, win oraz imprez towarzyszących. Wszystkie podstawowe składniki tych potraw będą oczywiście oryginalne, przywiezione z Portugalii.
Program „Smaków Portugalii 2013" przedstawił dyrektor generalny PPCC Tiago Costa. Podkreślił, że skoncentruje się on na 3 dziedzinach: portugalskiej kuchni i winach, turystyce oraz kulturze. Organizatorzy oczekują łącznie około tysiąca gości, spożycia przez nich 5 tys. potraw i wypicia 5 tys. przygotowanych butelek wina. Poczynając od poniedziałku 20 maja do piątku 24 maja codziennie w godzinach 18.30 – 20.00 odbywać się będą degustacje portugalskich win. Zaś od 20.00 do 23.30 kolacje z potrawami i winami z 10 regionów Portugalii – po dwu różnych codziennie. Natomiast na sobotę 25 maja w godzinach 13.00 – 18.00 odbędzie się Portugalski rodzinny brunch. Tak więc w ciągu tej imprezy poznać będzie można rzeczywiście smaki kuchni całego kraju.

{gallery}13299{/gallery}
Informacje o najbardziej charakterystycznych daniach poszczególnych regionów, a także o walorach turystycznych i kulturze: Trás-os-Montes & Minho, Guimarães, Beiras, Douro, Porto, Ribatejo, Estremadury, Lizbony, Alentejo, Algarve, Madery i Azorów przedstawiono w ładniej wydanej 34 stronicowej broszurze z programem Tygodnia. Znajduje się w nim również m.in. prezentacja zespołu João de Sousa & Fado Polaco, który występować będzie w trakcie wieczorów. Oprócz niego zapowiedziany jest duet portugalskich gitarzystów: Samuela Cabrala i Paula Carvalho.
W programie „Smaków Portugalii" są również warsztaty dla przedstawicieli mediów i branży turystycznej na temat portugalskiej kuchni i win, turystyki oraz kultury. Podczas konferencji prasowej i w przekazanych dziennikarzom materiałach przypomniano też, że to m.in. dzięki XV -wiecznym żeglarzom portugalskim Europa mogła poznać całą gamę nowych przypraw, warzyw i innych produktów spożywczych przywiezionych z Nowego Świata oraz z Indii. To spowodowało, że kuchnia portugalska jest bardzo smaczna i zróżnicowana, a każdy region kraju ma swoje specjały.
Więcej informacji na temat Tygodnia Portugalskiego „Flavours of Portugal" znaleźć można na stronie: www.flavoursofportugal.pl. Zaś miejsca na kolacjach regionalnych w cenie po 160 zł od osoby oraz na Portugalskim rodzinnym Bruchu w cenie 190 zł/os. można zamawiać kierując e-maile na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie dzwoniąc na nr (48) 22 328 87 72.

{jumi [*9]}

a