wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
poniedziałek, 13 maj 2013 23:06

Od czwartku do niedzieli w kinach

Napisane przez m.b./mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Chilijskie „kino drogi”, opowieść o rodzinie, która wyrusza na kilkudniową wakacyjną przejażdżkę, prawdopodobnie ostatnią w ich wspólnym życiu.

Na subtelną, osobistą historię, pięknie sfilmowaną przez Bárbarę Álvarez, składają się zwykłe czynności, rozmowy, codzienna bliskość, która jednak z minuty na minutę staje się coraz bardziej melancholijna, skazana na nieuchronny koniec. Odzwierciedleniem tego procesu jest przesuwający się za oknem, surowy chilijski krajobraz - wysuszony, prześwietlony słońcem, brunatno-piaskowy. Samochód sunie serpentynami szos, przecina szemrzące strumyki i kamienne dróżki między skałami, pokonuje pustynny płaskowyż. Otwarciu perspektywy nieustannie towarzyszy ciasnota wnętrza samochodu. Zderzają się w nim niewypowiedziane uczucia dwójki rodziców, oglądanych z tylnego siedzenia przez przeczuwające kryzys dzieci, pragnące zatrzymać czas. Film został nakręcony podczas podróży z Santiago - stolicy Chile na północ, zakończonej w miejscowości Punta de Choros. Dystans ten można pokonać właśnie w ciągu czterech dni, stąd tytułowe od czwartku do niedzieli. W postać ojca rodziny wcielił się Francisco Péreza-Bannena, chilijski aktor, znany głównie z ról w serialach telewizyjnych. - Początkowo nie chciał zagrać w moim filmie, właśnie rozstał się z żoną i historia bohatera zbyt mocno przypominała jego własną – tłumaczy reżyserka. - Jednak po pięciu miesiącach udało mi się go namówić. Dzięki życiowemu doświadczeniu bardziej realistycznie i osobiście mógł przedstawić rozterki bohatera – dodaje. 11-letnia Santi Ahumada, grająca rolę córki, nie brała udziału w castingu, reżyserka znalazła ją przypadkiem na dziecięcym przyjęciu nad basenem. - Dzieci nie umieją grać, więc praca z nim to inne, nowe wyzwanie – opowiada Sotomayor, która od dawna myślała o nakręceniu filmu drogi. Takiego, którego głównym tematem byłaby, ujawniająca się w stosunkowo krótkim czasie, zmiana. Zależało jej też na stworzeniu relacji między fabułą a przekształcającym się krajobrazem. Startujemy więc Santiago wśród zieleni i wody, a finałowym scenom towarzyszy pustynny widok. Jury 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu doceniło film Domingi Sotomayor Grand Prix Konkursu Nowe Horyzonty.
W kinach od 10 maja
Od czwartku do niedzieli
De jueves a domingo
Chile, Holandia 2012, 96'
reżyseria: Dominga Sotomayor Castillo
występują: Santi Ahumada, Emiliano Freifeld, Paola Giannini, Francisco Pérez-Bannen, Jorge Becker, Axel Dupré
nagrody: MFF w Rotterdamie 2012 - Złoty Tygrys dla najlepszego filmu; BAFICI 2012 w Buenos Aires - Work in Progress i nagroda NCP-Holland; 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Grand Prix; MFF w Valdivii 2012 - najlepszy film
{jumi [*7]}

a