sobota, lipiec 13, 2024
Follow Us
poniedziałek, 06 maj 2013 15:11

Maraton Dbam o Zdrowie

Napisane przez RaportCSR.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Polskatimes.pl przeprowadziło rozmowę z Renatą Borkowską-Kubiak, prezes stowarzyszenia Maraton Dbam o Zdrowie. W wywiadzie pani prezes podsumowuje trzy lata istnienia maratonu.

Za nami trzecia edycja Łódź Maratonu Dbam o Zdrowie. Jak podsumujecie Państwo trzy lata istnienia maratonu?

Łódź Maraton Dbam o Zdrowie na trwałe wpisał się w kalendarz największych wydarzeń sportowych w kraju. Po trzech edycjach możemy śmiało powiedzieć, że decyzja o organizacji łódzkiego maratonu była całkowicie trafiona. Z roku na rok dynamicznie rośnie liczba uczestników biegu, a impreza cieszy się coraz większą popularnością także wśród kibiców. W tym roku także został pobity rekord. Do maratonu i biegu towarzyszącego na dystansie 10 km zgłosiło się blisko 4 tys. biegaczy, co względem ubiegłorocznej edycji oznacza dwukrotny wzrost frekwencji. Jednak Łódź Maraton Dbam o Zdrowie to nie tylko impreza sportowa, to także duże wydarzenie charytatywne, którego najważniejszym elementem jest program Biegam – Pomagam, realizowany pod patronatem Fundacji Dbam o Zdrowie. W ciągu trzech lat wokół maratonu wyrosło też kilka dodatkowych inicjatyw, których celem jest promocja zdrowia i zdrowego stylu życia. W przeddzień maratonu co roku organizowany jest wielki rodzinny piknik Dbam o Zdrowie. W tym roku w specjalnych strefach tematycznych można było zbadać poziom cukru, zmierzyć ciśnienie krwi czy określić wskaźnik BMI. Można było również skorzystać z porady dietetyka, fizjoterapeuty, lekarza, stomatologa, kosmetyczki, a także poznać zasady udzielania pierwszej pomocy.

Obecny maraton był rekordowy pod względem frekwencji, ale też chyba pod względem sportowym?

To prawda, trzecia edycja Łódź Maratonu Dbam o Zdrowie obfitowała w rekordy. Wśród mężczyzn w maratonie zwyciężył Etiopczyk Ameta Belachew Ameta, który osiągnął wynik 2:10.01. Tym samym pobił ubiegłoroczny rekord łódzkiego maratonu – 2:11.29, który należał do jego rodaka, Tola Bane. Jednak największą gwiazdą tegorocznego maratonu była Karolina Jarzyńska, polska lekkoatletka, specjalizująca się w biegach długodystansowych, która w tym roku zwyciężyła wśród kobiet na dystansie 42 km 195 m z czasem 2:26:44. To czwarty wynik w historii polskiego maratonu i najlepszy wynik w historii maratonów rozgrywanych w naszym kraju. Biegaczce zabrakło zaledwie 37 sekund do pobicia rekordu Polski. O doskonałej formie p. Karoliny świadczy fakt, że tydzień po przebiegnięciu Maratonu w Łodzi wygrała bieg na 5 km w Korsenbroich z czasem 15:33, poprawiając tym samym dotychczasowy rekord Polski na tym dystansie. Cieszy nas to tym bardziej, że Karolina Jarzyńska jest stypendystką Łódź Maratonu Dbam o Zdrowie.

Integralną częścią maratonu jest program Biegam – Pomagam. Na czym polega ta inicjatywa?

Ideą pomysłodawcy oraz tytularnego sponsora maratonu, czyli spółki DOZ S.A., zarządzającej największą w Polsce siecią Aptek Dbam o Zdrowie, było stworzenie wydarzenia, które nada nowy wymiar działaniom z zakresu promowania zdrowego stylu życia. Podobnie jak w latach poprzednich, również w tym roku szczególny nacisk położyliśmy na społeczny wymiar wydarzenia, traktując charytatywność jako element budujący tożsamość Łódź Maratonu Dbam o Zdrowie. Opierając się na najlepszych światowych wzorcach, tworzymy w Polsce nową jakość biegów maratońskich, w których udział oznacza możliwość dołączenia do akcji charytatywnej. W tym roku hasło przewodnie inicjatywy „Biegam – Pomagam" brzmiało „Razem Możemy Więcej", zaś jej cel polegał na niwelowaniu barier w dostępie do leków. Partnerami społecznymi akcji, obok Fundacji Dbam o Zdrowie, zostały: Fundacja Synapsis, Fundacja Hospicyjna – Hospicjum to też życie, Caritas Archidiecezji Łódzkiej oraz Fundacja Udaru Mózgu. Każdy mógł i nadal może wesprzeć te organizacje, przekazując na ich rzecz dowolną kwotę. W ramach tegorocznego Maratonu udało się już zebrać blisko 20 000 zł.

Jaką widzicie przyszłość przed maratonem?

Łódź Maraton Dbam o Zdrowie to ogromne wydarzenie o charakterze charytatywnym i społecznym. Nie zapominajmy jednak, że maraton to przede wszystkim profesjonalna impreza sportowa. Ta wielowymiarowość to wielki atut łódzkiej imprezy. Dzięki niej nasz maraton ma szansę stać się ważnym wydarzeniem w skali całego kraju, a może nawet Europy. Podobnego zdania są władze Łodzi, które tak jak w ubiegłym roku bardzo zaangażowały się w organizację łódzkiego maratonu. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, która także w tym roku objęła honorowy patronat nad imprezą, podkreślała ostatnio, że maraton już teraz bardzo przyczynia się do promocji miasta. Świadczy o tym rosnąca z każdym rokiem liczba zgłoszeń oraz to, że płyną one z całego świata. W tegorocznym Łódź Maratonie Dbam o Zdrowie wzięli udział biegacze z 24 krajów m.in. USA, Słowacji, Etiopii, Kenii, Finlandii, Czech, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, a nawet Brazylii. To wszystko pozwala wierzyć, że nasza impreza z roku na rok będzie się rozwijała, zyskując coraz to nowych sympatyków, zarówno wśród biegaczy, jak i kibiców.

Źródło: Polskatimes.pl

a