sobota, kwiecień 13, 2024
Follow Us
wtorek, 30 kwiecień 2013 23:07

Nowe Filmowe Rendez-Vous

Napisane przez m.b./mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przegląd Nowego Kina Francuskiego to Francja w pigułce dziesięciu najlepszych filmów ostatnich lat.

Przegląd otworzy Kraul (Crawl) debiutanta Hervé Lasgouttesa. Reżyser będzie gościem Przeglądu. Podczas Przeglądu zostaną zaprezentowane filmy autorstwa uznanych reżyserów takich jak Claude Miller (Thérèse Desqueyroux, - film prezentowany na ceremonii zamknięcia podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes 2012), Claire Denis (5 kieliszków rumu - w rolach głównych Grégoire Colin, znany miedzy innymi z filmu Agnieszki Holland Olivier Olivier), Amos Gitaï (Róże na kredyt), Costa-Gavras (Żądza bankiera, Costa-Gavras zdobywca Złotej Palmy za film Zaginiony oraz Oscara), jak i młodych, nie odkrytych talentów francuskiego kina. Na ekranach cenieni aktorzy: Audrey Tautou, Jean-Pierre Bacri, Isabelle Carré, Pierre Arditi, czy Gad Elmaleh, oraz twarze debiutantów. Po raz pierwszy w Przeglądzie zostaną pokazane dwa filmy animowane – przepiękny Obraz Jeana-Françoisa Laguione dla dorosłych oraz Kot w Paryżu dla dzieci (choć nie tylko), wyprodukowany przez słynne francuskie studio animacji Folimage. Kot w Paryżu był nominowany do OSKARA 2012 oraz do Europejskiej Nagrody Filmowej. Do zobaczenia 8 maja, w kinie Muranów w Warszawie. A następnie we Wrocławiu, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Zamościu, Katowicach, Kraśniku, Olsztynie, Gdańsku, Krakowie i Szczecinie.
Program Przeglądu: muranow.gutekfilm.pl   | institutfrancais.pl
Organizatorami Przeglądu są Instytut Francuski w Polsce oraz Gutek Film. Festiwal odbywać się będzie w dniach 8 -15 maja w warszawskim kinie Muranów, a od 10 maja do 27 czerwca w kinach w całej Polsce.
Film otwarcia: Kraul
Para młodych zakochanych w sobie ludzi, marzenie o lepszym życiu i siła do walki o szczęście. Pływaczka Gwen i jej chłopak Martin będą musieli o nie zawalczyć wcześniej niż chcieli. Wcześniej niż są na to gotowi. Wcześniej niż w ogóle potrafią sobie sami odpowiedzieć, czym owo szczęście jest? Gdy wydaje im się, że już obrali prostą drogę, wiedzą co robić i gdzie dążyć, los nieprzerwanie podkłada im nogę.  Każdy następny upadek jest coraz mocniejszy. Gwen zachodzi w ciążę i nie potrafi się tą wieścią podzielić ani z Martinem, ani z bliskimi. Nie wie nawet, czy będzie w stanie ponieść ciężar macierzyństwa. Martin popełnia drobną kradzież, która okazuje się brzemienna w skutki. Po tych wydarzeniach, wszystko w ich życiu zaczyna się sypać niczym rozchwiany domek z kart i jeszcze bardziej odsuwać zakochaną parę od szczęśliwego zakończenia. To, co rozpoczęło się jako historia pięknej miłości gotowej znieść największe przeciwności, od miłości i piękna oddala się z każdą kolejną sceną. Coraz bliżej za to wszystkiemu do życiowej prozy, w której za błędy trzeba płacić, winy nie znikają samoistnie, a filmowe postacie nie mają taryfy ulgowej tylko dlatego, że zrodziły się w wyobraźni scenarzysty.
reż.  Hervé Lasgouttes
Francja 2012, 95 min
Reżyseria : Hervé Lasgouttes Występują: Swann Arlaud, Anne Marivin, Nina Meurisse,
Gilles Cohen
Nagroda Europa Cinema - Festiwal Filmowy w Wenecji 2012
Film pojawi się w polskich kinach 7 czerwca. Dystrybutorem filmu jest Vivarto.
{jumi [*7]}

a