sobota, lipiec 20, 2024
Follow Us
środa, 01 maj 2013 14:59

Rekordowe bezrobocie Eurolandu

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rekordowe bezrobocie Eurolandu www.sxc.hu

Wzrost marcowej stopy bezrobocia w unijnych krajach strefy euro do rekordowego poziomu 12,1 proc. to kolejny dowód na słabość koniunktury w tej części świata.

Jednocześnie wstępne szacunki Eurostatu wykazały spadek kwietniowej inflacji w strefie euro do 1,2 proc. Tak niskiego poziomu nie było od około trzech lat.Wyraźnie odbiega od celu inflacyjnego EBC, jaki jest wyznaczony na poziomie 2 proc – stwierdza Home Broker Daily. Nic więc dziwnego, że w takich okolicznościach rosną oczekiwania na cięcie stóp procentowych na czwartkowym posiedzeniu z obecnych 0,75 do 0,5 proc. Byłby to wyraźny sygnał, że EBC nie tylko myśli o stabilizacji rynków finansowych, ale też o rozwoju koniunktury gospodarczej. W kontekście pojawiających się w ostatnim czasie słabszych danych makroekonomicznych taki ruch byłby uzasadniony. Można domniemywać, że siła europejskich giełd, które wróciły w pobliże tegorocznego maksimum, jest w dużym stopniu pochodną oczekiwań na wsparcie gospodarki przez EBC.

Cięcie stóp procentowych byłoby przy tym złą wiadomością dla euro. Od końca lipca 2012 r. do początku lutego br. znajdowało się w trendzie wzrostowym wobec koszyka najważniejszych walut świata, ale przez ostatnie trzy miesiące zaczęło wykazywać oznaki słabnięcia. Po koniec marca kurs wspólnej waluty dotarł do linii trendu, potem odbił się od niej, by teraz znów wrócić do tego wsparcia. Jego pokonanie ostatecznie położy kres korzystnemu trendowi na rynku euro. Byłaby to zła wiadomość szczególnie dla surowców, dla których zwyżka dolara jest negatywnym zjawiskiem, ale również dla złotego, którywykazuje w ostatnich miesiącach zależność od kondycji euro.

 

a