środa, sierpień 17, 2022
Follow Us
piątek, 21 maj 2010 12:53

Natalia Kowalska na torze Monza Wyróżniony

Napisane przez mat. pras / TB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Natalia Kowalska Natalia Kowalska

Natalia Kowalska oraz pozostali kierowcy Formuły 2 pojadą na bardzo szybkim torze, na którym prędkości mogą przekroczyć magiczne 300 km/godz. Zespół CYFRA+ F2 RACING spędzi weekend na Autodromo Nazionale di Monza – legendarnym i jednym z najstarszych torów wyścigowych na świecie.

„Nigdy jeszcze nie jechałam na tym legendarnym torze, więc cieszę się, że będzie okazja ”– mówi Natalia Kowalska. „Poznałam go podczas jazd na specjalnym symulatorze wyścigowym. Monza jest niesamowita: ma długie proste, szybkie zakręty i ostre dohamowania, jest zatem wszystko to, co lubią kierowcy. Tor Monza to kawał wyścigowej historii. Prawdopodobnie jestem pierwszą Polką, która wystartuje na tym torze, a na pewno pierwszą w Formule 2. Zrobię więc wszystko, by pojechać na tym torze najszybciej.”

Autodromo di Monza położony jest ok. 20 km od Mediolanu. Tor o długości 5,973 km, który Włosi nazywają „La Pista Magica” (magiczny tor), należy do najszybszych torów wyścigowych w Europie. Nierozerwalnie złączony z historią wyścigów, dla wielu stanowi ideał prawdziwego ścigania. Kierowcy pokonują okrążenia z maksymalnie otwartą przepustnicą. Potężne hamowania po długich prostych wysilają hamulce do granic możliwości. Samochody ustawione są z niską aerodynamiką, by maksymalnie zwiększyć prędkość na prostej. Z tego powodu wyprzedzanie nie jest na torze Monza wcale łatwe, gdyż ze słabszym dociskiem aerodynamicznym i przez to ze słabszą przyczepnością bolidy mogą nie zachowywać się stabilne podczas hamowania.

Natalia Kowalska jest jedyną kobietą wśród 22 zawodników. W debiutanckim starcie FIA Formuły 2 na torze Silverstone 16-18 kwietnia zajęła 14. i 12. miejsce. W kolejnej eliminacji na ulicznym torze w Marrakeszu (1 maja) drugi wyścig ukończyła na dobrym 11. miejscu, ustanawiając 6. najszybszy czas okrążenia. Eksperci oficjalnego portalu F2 www.formulatwo.com bardzo pozytywnie ocenili marokański występ Natalii: „Kowalskiej niewiele zabrakło do zdobycia pierwszych punktów w Formule 2. W drugim wyścigu zdołała uniknąć zamieszania wywołanego przez Ricardo Teixeirę. Zachowując dobre, równe tempo dojechała do mety na 11. pozycji”.

Mimo jednego nieukończonego wyścigu Natalia Kowalska poprawiła swoją pozycję w światowym rankingu Castrola (www.castroldriverrankings.com). Awansowała o jedno miejsce, przed nią jest obecnie pięciu zawodników z Polski. Sposród nich jedynie Robert Kubica jeździ w wyścigach, pozostałych pięciu to kierowcy rajdowi.

a