wtorek, kwiecień 16, 2024
Follow Us
czwartek, 18 kwiecień 2013 15:04

Zmagania młodych przedsiębiorców

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
konkurs JA Titan konkurs JA Titan Fot. Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości

18 i 19 kwietnia 2013 r. w Warszawie, w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych rywalizują ze sobą w nietypowej konkurencji, jaką jest zarządzanie firmą.

Uczestnicy 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Zarządzania Firmą JA Titan zmagają się w wirtualnym świecie, w grze JA Titan, w której przyjmują role menedżerów, dyrektorów finansowych lub prezesów zarządu. W rozgrywkach organizowanych przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości bierze udział 12 trzyosobowych drużyn z całej Polski, wyłonionych spośród aż 19 tys. uczniów uczestniczących w programie. W trakcie gry uczniowie podejmują decyzje analogiczne do tych podejmowanych przez zarządy firm. Przekonują się, że gruntowna wiedza jest nieodłącznym czynnikiem sukcesu i zyskują możliwość sprawdzenia, jak podjęte przez nich decyzje wpływają na funkcjonowanie i pozycję firmy. Sponsorami Konkursu są: MasterCard Europe, Oddział w Polsce, Fundacja BRE Banku oraz Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Dzięki aukcji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, które pozyskało dary rzeczowe od sportowców, w tym m.in., Justyny Kowalczyk i Roberta Korzeniowskiego, możliwy był zakup licencji do gry.

Kilka dni wcześniej rywalizowała także młodzież licealna z 30. najlepszych młodzieżowych mini przedsiębiorstw powstałych w ramach projektu „Szkoła praktycznej ekonomii – młodzieżowe mini przedsiębiorstwo”. Lokalizator zaginionych produktów, designerskie kolekcje z używanej odzieży i kubki termiczne z karykaturami – takie pomysły wspólników młodzieżowych mini przedsiębiorstw najbardziej spodobały się doświadczonym przedstawicielom biznesu.

Podczas finału konkursu młodzież nie tylko musiała zaprezentować swoje mini przedsiębiorstwo przed oceniającą je komisją konkursową, ale również miała okazję sprzedać swoje produkty lub zaprezentować usługi. Grand Prix konkursu otrzymało młodzieżowe mini przedsiębiorstwo click&find z Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego w Gryficach. Udoskonalili istniejące już lokalizatory przedmiotów – powiększyli ich zasięg aż do 40 m i umożliwili ich ładowane za pośrednictwem kabla USB. II miejsce zdobyła firma Infinity Garden z V Liceum Ogólnokształcącego im. L. Kruczkowskiego w Bydgoszczy. Młodzież nadaje „drugie życie” odzieży, przerabiając używane ubrania na stylowe i modne kolekcje. Do tej pory stworzyli dwie. III miejsce zdobyło mini przedsiębiorstwo MODULO z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Olsztynie. Młodzi ludzie sprzedają kubki termiczne z możliwością umieszczenia na nich zdjęcia, karykatury czy napisu. Kubki odkupili po niskiej cenie od firmy, która zakupiła je na Euro 2012 i chciała się pozbyć nieaktualnych produktów. Komisja Konkursowa przyznała również trzy wyróżnienia.

W projekcie „ Szkoła praktycznej ekonomii – młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo” uczestniczyło w roku szkolnym 2012/2013 ponad 160 szkół w całej Polsce. Każde mini przedsiębiorstwo to mała firma zorganizowana przez uczniów na wzór spółki jawnej. Projekt „Szkoła praktycznej ekonomii – młodzieżowe mini przedsiębiorstwo” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

{jumi [*9]}

a